MEB solunum cihazı üretti

Koronavirüs pandemi sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) teknik Anadolu ve mesleki liselerinde dezenfektasyon, maske, yüz koruyucu siper, tek kullanımlık önlük ve temizlik ürünlerinin seri üretimine geçti. Ülke genelinde en çok ihtiyaç duyulan maske makinesi ve solunum cihazı üretimi için bu cihazların tasarımına ve Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verildi.

İstanbul’da ultrasonik maske makinesi üretimine başlanırken yapılan yeni makinalar sayesinde aylık maske üretimi 10 milyon civarlarına geldi.
Hayat İstanbul’da üretilirken, yeni makineler sayesinde aylık maske üretim kapasitesi 10 milyona ulaştı.

Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde bir ilke imza atılarak iş sağlığı ve güvenliğine uygun olarak Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Yönetmenliğine uygun olarak solunum cihazı üretildi. Üretilen solunum cihazının tescil belgesini almasının ardından seri üretime geçileceği öğrenildi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer yaptığı açıklamada ilk müjdeli haberin İstanbul’da Otomatik 3 Katlı Telli Ultrasonik Cerrahi Maske Makinesi üretimi ile geldiğini ifade ederek “İstanbul ve Hatay’da solunum cihazı üretimi için yapılan Ar-Ge çalışmaları devam ederken Hatay’dan ilk müjdeli haber geldi ve ilk solunum cihazı tüm standartlara uygun olarak üretildi. Milli Eğitim Bakanlığı olarak koronavirüs salgını kapsamında ihtiyaç duyulan makinaları üreterek hizmete sunmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını” ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.