Covid-19 aşısı için Türkiye ve Rusya ortak çalışmaya başladı

Bugün, Rusya Federasyonu Sağlık Bakanı Mikhail Murashko ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca  birlikte bir video konferans görüştürme gerçekleştirirken her iki ülkenin sağlık bakanları tüm dünyayı hala etkisi altında tutan Covid-19 için aşı geliştirme ve ortak klinik çalışmaları yapılması konusunda bir anlaşmaya varırlarken ilk ortak çalışma Perşembe günü Türk ve Rus bilim adamları arasında ilk toplantı gerçekleştirilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca telekonferansta Türkiye’de farklı bir tedavi algoritması uygulanarak vaka ve ölüm sayılarının artmasına engel olduklarını bugüne kadar iyileşen hasta sayısının 130 bin civarında olduğu, ülke genelinde 22 merkezde Covid-19 aşısı geliştirmek için çalışmalara başlandığını 4 merkezde de hayvansal deneylerin yapılması aşamasına gelindiğini belirterek “ İki ülke aynı coğrafyanın toprakları. Salgına karşı birlikte yapılan ortak çalışma konusunda sinerjinin olması çok önemli. İki ülke arasında aşı ve ilaç üretimi konusunda tecrübe paylaşımı ve her türlü iş birliğine açığız.” dedi.

Rusya Federasyonu Sağlık Bakanı Mikhail Murashko da yaptığı açıklamada “Şu ana kadar Covid-19 aşısının sentezi üzerine büyük bir yol kat ettiklerini, başlatılan hayvansal deneylerden de olumlu sonuçlar aldıkları için kısa zamanda klinik çalışmalara başlanacağını “ ifade etti.

Rusya’nın Türkiye’de büyük bir başarı ile uygulanan ilaç takip sistemini ve ürün takip sistemini ülkelerinde uygulanması için yardım talebinde bulunduğu ve iki bakanın ilerleyen günlerde tekrar telekonferans sistemi ile tekrar bir araya gelecekleri öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.