Depremde yerle bir olan iki bina için çürük raporu verilmiş

30 Ekim günü İzmir’in Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.6’lık depremin ardından 69 vatandaşımız yıkılan binaların altında kalarak öldü.

İlçe belediyesi tarafından depremde yıkılan Doğanlar ve Rıza Bey apartmanları hakkında hem 2012 hem 2018 yıllarında ‘çürük’ raporu verdiği ortaya çıktı.
Belediye tarafından hazırlanan raporlarda her iki binanın da deprem riski taşıdığının apartman sakinlerinin bildirildiği iddia edildi. Doğanlar Apartmanı için düzenlenen rapor sonrasında bina sakinlerinin talebi üzerine iddiaya göre yetkililer, Dokuz Eylül Deprem Uygulaması’ndan rapor alınmasını tavsiye etti.
Apartman sakinleri tarafından apartmanın zemin katında bulunan kafede yapılan toplantıda apartman sakinleri anlaşmaya varamazken bazı bina sakinlerinin evlerinden çıkmamak için rapor alınmasını kabul etmediği ileri sürüldü.

Rıza Bey apartmanı yakınında yaşayan bir vatandaş “O apartmana çürük raporu verildiğini duymuştum. O rapor sonrasında apartmanda güçlendirme ve mantolama yapılarak çürük raporu kapattırılmış. Allah bu insanlar yardım etsin. Bizim binamızda hasar var ama küçük düzeyde” dedi.

Mahalle sakinleri “Rıza Bey Apartmanı için çürük raporu verilmiş. Hatta o apartmanda oturan birkaç arkadaşım binanın çürük olduğunu öğrenince evlerini satarak başka bir yere taşındı. Binada oturanların birçoğu binanın çürük olduğunu biliyordu. Ama binada oturanların bir çoğu kiracıydı. Giriş katında bulunan dükkanlar için tadilatlar yapıldı. Belki de bu tadilatlar yüzünden büyük bir yıkım meydana gelmiş olabilir” dedi.

Doğanlar Apartmanın eski yöneticisi ise  “Belediye çürük raporu verince daire sakinleri ile görüş ayrılıkları yaşadığı için görevini bıraktığını, kendisine yapılan baskılar sonrasında üzerime iftiralar atılmıştı. Ama apartman sakinleri binanın çürük olduğunu biliyordu” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.