İran Joe Biden’in başkanlığı kazanmasından mutlu

ABD’de başkanlık yarışında Joe Biden galibiyeti ile sonuçlanmasının ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Joe Biden’a İran ile ilgili tüm yükümlülüklerine geri dönme çağrısında bulundu.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, İran’ın başkenti Tahran’da yapılan Koronavirüsle Ulusal Mücadele Kurulu toplantısının sonrasında Cumhurbaşkanı Ruhani gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İran Cumhubaşkanı Ruhani “Daha önceki ABD Başkanı Donald Trump döneminde İran için getirilen yaptırımları “ekonomik terör” şeklinde niteleyerek  ABD’nin baskılarına karşı “sabır, direniş ve uluslararası hukuku” tercih ettiklerini söyledi.

Trump’ın yerine ABD’de göreve gelecek yeni yönetimin İran’a karşı bugüne kadar yapılan politikaları terk etmesini umduklarını ifade eden Ruhani, “Ülkemize haksız olarak yapılan tüm yaptırım uygulayanların seçtikleri yolun doğru olmadığını, hiçbir şekilde hedeflerine ulaşamayacaklarının farkına varmalarını ve bu üç yıllık süreçteki tecrübelerin onlar için bir ders olacağını umuyoruz. Yönetimi devir alacak yeni ABD hükümeti, hukuka teslim olmalı ve tüm yükümlülüklerine geri dönmelidir.” ifadelerini kullandı.

Ruhani, “Ülke olarak ABD hükümeti hukuka boyun eğene kadar sabır ve direnişini sürdürecektir.” dedi.

2108 yılında küresel güçler arasında imzalanan nükleer anlaşmadan Trump yönetimi, tek taraflı olarak çekilmiş ve o tarihten itibaren Tahran’a yönelik tek taraflı yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD tarafından yapılan yaptırımlar yüzünden İran’ın 2 yıldan bu yana yaklaşık olarak 150 milyar dolar zarar gördüğünü açıklamıştı.

ABD’de başkanlık yarışını önde götüren Joe Biden, seçimleri kazanması halinde Başkan Yardımcısı olduğu dönemde İran ile imzalanan nükleer anlaşmaya geri döneceğini açıklamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.