Görevi başında kalp krizi geçiren polis memuru şehit sayıldı

28 Mayıs 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Akhisar ilçesindeki mitingi için polis memuru evli ve iki çocuk babası Turan Sütçü Şehzadeler ilçesinden takviye olarak Akhisar’da görev aldı. Daha sonra mitingdeki görevi biten, Turan Sütçü aynı gece Şehit Öztürk Polis Merkezi’ndeki görevine devam etti.

Görevi başında gece yarısı 02.00’de kalp krizi geçiren Turan Sütçü arkadaşları tarafından Manisa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada sağlık durumunun kritik olması yüzünden sevk edildiği Merkez Efendi Devlet Hastanesi’ne baypas oldu.

Turan Sütçü geçirdiği baypas ameliyatı sonrasında kaldırıldığı yoğun bakım ünitesinden geçirdiği 17.gün sonunda doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Polis memuru Turan Sütçü memleketi olan Manisa’nın Akhisar ilçesinde düzenlenen resmi törenle toprağa verilirken resmi olarak şehit sayılmadı.

MAHKEMEDEN ŞEHİTLİK KARARI

Görevi başında hayatını kaybeden polis memuru Turan Sütçü’nün eşi İlknur Sütçü, eşinin  şehit sayılması için hukuk mücadelesi başlattı. İlknur Sütçü tarafından Ankara 5’inci İdare Mahkemesi’nce açılan davada, polis memuru Turan Sütçü’nün, 11 Kasım 2020 itibarıyla şehit sayılmasına yönelik karar verildi.

Ankara 5.inci İdare Mahkemenin verdiği kararın gerekçesinde, “Davacının eşinin, vazifesini yaparken Cumhurbaşkanının Akhisar programına katılmış ve burada gece geç saatlere kadar görev yaptıktan sonra görevli olduğu polis merkezine gelerek görev yaparken aşırı yorgun düşmesi sonucu kalp krizi geçirmiş ve daha sonrasında geçirdiği ameliyat sonrasında kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Bu süreçte polis memuru Sütçü olumsuz çalışma şartlarından dolayı hayatını kaybettiği sonucuna varılmıştır” denildi.

KARAR SONRASI BURUK SEVİNÇ

Ankara 5.inci İdare Mahkemesi kararı sonrasın da şehit polis memurun annesi Demire Sütçü “ Benim oğlum şehitliği sonuna kadar hak etmişti. Aradan geçen 1 yıl sonra verilen şehitlik kararına çok sevindik. Onun kanında şehadet varmış Rabbim mekanını cennet eylesin” dedi.

ÇOK ACI BİR GURUR YAŞIYORUZ

Şehit polis memurunun eşi İlknur Sütçü de mahkeme kararıyla eşine 1 yıl sonra şehitlik unvanı verilmesiyle alakalı olarak “Biz devletimize ve hukukumuza inancımızı hiç kaybetmedik. Adalet sonunda tecelli etti. Şu an eşimin bize bıraktığı şehitlik gururunu yaşıyoruz. Çok acı bir gurur ama bize bu gururu yaşatanlardan Allah razı olsun. Şehidimin geride bıraktığı 2 emaneti olan çocuklarım da vatanına, milletine bağlı bir şekilde yetişecekler ve babalarının şehitlik mertebesi ile gurur duyacaklar” diyerek sözlerini tamamladı.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.