Tecavüzle suçlanan profesöre meslekten men cezası

2019 yılının Nisan ayında meydana gelen olayda o dönemde ,Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Veteriner Prof. Dr. Hasan Bilgili kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B’ye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklandı; ancak savcılık tarafından re’sen tahliye edildi.

Üniversite tarafından soruşturma kapsamında üniversitedeki görevinden çıkartılan profesör hakkında, ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma’, ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından 5 yıldan 27,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle de dava açılırken iddia edilen suç delillerini yok etmek amacıyla ona yardım ettiği ileri sürülen veteriner hekim Serkan Durmaz ve Ç.B’nin vücudundaki cinsel saldırı izlerini temizlediği iddia edilen jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt’un, Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamaları sürüyor.

Tecavüzle yargılanan profesör Bilgili’nin kendisine ait hayvan hastanesinde bir köpeğe uygun olmayan tedavi yaptığı gerekçesiyle ‘meslekten men cezası’ aldığı ortaya çıktı. 10 Şubat 2020 tarihinde Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin, toplantısında Bilgili’ye 3 ay meslekten men cezası verilmesine karar verildiği öğrenilirken kararın verilmesinde Profesör Bilgili’nin ifadesi ile otopsi raporundaki tespitler arasındaki tutarsızlığa dikkat çekildi.

 İddialara göre profesörün C.B adlı veterinere tecavüz suçunu işledikten sonra Ç.B’nin vücudundaki cinsel saldırı izlerini temizlediği iddiasıyla yargılanan Jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt’a da Ankara Tabip Odası’nca 6 ay meslekten men cezası verildiği ortaya çıktı.

Ç.B’nin şikayeti üzerine Ankara Tabip Odası’nca Şenyurt’a, cinsel saldırı suçu karşısında suskun kalması, bildirimde bulunulmaması gerekçeleriyle meslekten 6 ay men cezası uygulandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.