Fransa’da göstericiler sokağa indiler

Fransa’da başta başkent Paris olmak üzere ülke genelinde bir çok şehirde basın özgürlüğünü ihlal edebileceği eleştirilerinin hedefindeki tartışmalı güvenlik yasa tasarısına karşı kitlesel protesto gösterileri devam ediyor. Ülke genelinde hızla başlayan protestolara polis ve jandarma müdahale ederken göstericiler ile kolluk kuvvetleri arasında arbede meydana geldi.

Polis protestocuları durdurmak için biber gazı kullanırken protestocular taş ve havai fişek atarak karşılık verirken Paris’te, kentin doğusundaki Porte des Lilas bölgesinde başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı.

Polis ve jandarma ile birlikte göstericiler arasında gündüz saat 15.00 (TSİ 17.00) civarında gerilim tırmandı. Bu kez protestocular polise taşlarla saldırdı, havai fişekler attı. Polis ve kolluk kuvveti de bu saldırılara biber gazı kullanarak karşılık verdi. Görev alan polis ve jandarma sayısının geçen cumartesi gününe göre çok daha fazla olması dikkat çekiyor.

Protesto eylemleri önce Paris olmak üzere Fransa’nın diğer kentlerinde de düzenlenmeye devam ederken gelen son bilgilere göre Paris’te en az 3 otomobilin göstericiler tarafından kundaklandığını aktarıldı.

 Yaşanan olaylardan sonra bir açıklama yapan Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Paris’te 22 protestocunun polis tarafından gözaltına aldığını duyurdu.Eyleme gönderilen polis memurlarına teşekkür eden Darmanin, kolluk kuvvetlerinin bazen ‘çok acımasız insanlarla’ karşı karşıya olduğunu belirtti.

Darmanin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Paris’teki gösteriyle ilgili 22 gözaltı gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.