Esnafı haraca bağlayan çeteye operasyon

Ankara’da son günlerde hızla artan suç örgütleri ve bu suç örgütlerinin esnafı haraca bağlamasına ilişkin şikayet ve ihbarların artması üzerine Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Gasp Büro Amirliği’nce, Ankara’nın Yenimahalle ilçesi Demetevler bölgesinde esnaftan tehditle haraç toplayan suç örgütü tespit edildi.

Tespit edilen uç örgütüne yaklaşık 3 ay süren teknik ve fiziki takip sonucu suç örgütü üyelerinin, bölgedeki esnafı tehdit ederek haraç istediği, kendilerine haraç vermeyi reddeden iş yerlerini kurşunladığı saptandı. Haraç toplayan suç örgütünün ayrıca kumarhane işlettiği, kumar oynatıp, uyuşturucu madde ticareti yaparak, gelir sağladığı belirlendi. Kendilerine haraç vermeyi reddeden esnafa şüphelilerin kendi bölgelerinde uyuşturucu satan bir kişiye işkence yaparken çekilen görüntüler göndererek korkuttuğu tespit edilirken bu görüntülerde ele geçirildi. Görüntülerde örgüt üyelerinin, kendi bölgelerinde uyuşturucu sattığını ileri sürdükleri bir kişiyi taşla öldüresiye dövdükten sonra aracın bagajına koydukları görüldü.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne 15 esnafın başvurarak şikayetçi olduğu, liderliğini D.A., yöneticiliğini D. K. ve M.G. adlı kişilerin yaptığı suç örgütüne yönelik şafak vakti eş zamanlı operasyon düzenlendi. Ekipler tarafından daha önce tespit edilen 20 şüpheliye yönelik 20 adrese yapılan baskında 17 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Baskın esnasında şüphelilerden birisi, polis baskını sırasında yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki evin balkonundan atlayarak kaçtığı öğrenilirken baskın sonrasında 3 ruhsatsız silah, bu silahlara ait mermi, 10 kilogram esrar , uyarıcı madde özelliği taşıyan reçetesiz ilaç, kesici alet ve telsiz ele geçirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.