ABD’de hakkında filmler yapılan seri katilin şifresi 51 yıl sonra çözüldü

ABD’nin California eyaletinde 37 kişiyi 1960 ile 1970 yılları arasında San Francisco kenti ve çevresinde öldürdüğü iddia edilen Zodyak lakaplı katilin, 51 yıl önce basına gönderdiği mektuplardaki kodların deşifre edildiği açıklandı.

Zodyak’ın seri cinayetlere başladığı 1960’lı yıllarda gönderdiği ilk şifreli mektup deşifre edilmiş ve mesajda Öldürmeyi seviyorum çünkü çok eğlenceli” dediği anlaşılmıştı.

Dünyanın bilinen en iyi şifre çözücülerinden biri olan David Oranchak, Zodayk’ın basına gönderdiği diğer şifreli mektuplar üzerinde uzun yıllar çalıştı ve 340 sembolden oluşan kodları deşifre ettiğini açıkladı.

Zodyak’ın basına gönderdiği mektuplarda “Beni yakalarken eğlenirsiniz, gaz odasına gönderilmekten korkmuyorum. Çünkü artık benim için çalışacak kadar kölem var” dediği anlaşıldı.

Şifre çözücü  Oranchak, Virgina’da  2006’dan beri Zodiac’ın kodları üzerinde çalıştığı belirtilirken bugüne kadar göndermiş olduğu tüm mektuplardaki şifreleri çözmeyi başardığı öğrenildi.

Amerika’nın bugüne kadar bilinen en çok seri cinayetini işleyen katili olarak anılan Zodyak cinayetlerin basında yer almaya başlamasının ardından Kasım 1969’da San Francisco Chronicle gazetesine içinde bir dizi sembol bulunan şifreli mektuplar göndermeye başlamıştı.

Zodyak katili hakkında ne FBI ne polis teşkilatları bir sonuca ulaşamamış ve bilinen 37 cinayetin sanığını bulamamışlardı. Hakkında defalarca soruşturma açılan Zodyak katili hakkında birçok kitap ve roman yazılırken bir çok sinema filmine de konu olmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.