İsrail, körfez ülkeleriyle ortaklaşa hava tatbikatı yapacak

ABD’nin arabuluculuk yapması sonrasında İsrail Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri  ile ilişkilerini geliştirmeye başlamasının ardından Suudi Arabistan ile de ikili ilişkilerin normalleştirmeye çalışan İsrail, Körfez kuvvetleriyle ortak hava tatbikatı yapmaya hazırlanıyor.

İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amikam Norkin, bugün yaptığı bir açıklamada “Körfez ülkeleriyle normalleşme yaşadığımız bu dönem sonrasında artık kısa bir süre sonra İsrail ve Körfez Hava Kuvvetleriyle ortak tatbikatlar görmemiz çok uzun sürmeyecek.” dedi.

İsrail Hava Kuvvetleri Komutan Norkin, yaptığı açıklamada ortaklaşa tatbikat yapacakları körfez ülkelerin isimlerini açıklamamasına rağmen bu ülkeler arasında BAE ve Bahreyn’in bulunduğu konuşuluyor.

Birleşik Arap Emirliklerine ABD’nin sattığı F-35 savaş uçağı satışıyla ilgili İsrail Hava Kuvvetleri komutanı  Norkin, kendilerinin kalite özelliğini korumak istediklerini söyledi.

Norkin “Birleşik Arap Emirliklerine ABD’nin F-35 satmasının İsrail’i tedirgin etmese dahi en azından etkileyeceğini belirterek bu konuda İsrail’in üstünlüğünü korumak için Amerika Hava Kuvvetleri Komutanı ile görüştüklerini ve anlaştıklarını, körfezdeki hava sahasında kendilerini zorlayacak uçakların bulunmasından duydukları endişeyi paylaştıklarını” söyledi.

ABD Senatosu, 10 Aralık’ta BAE’ye F-35 savaş uçağı ve MQ-9B Reaper Silahlı İnsansız Hava Araçları satışının engellenmesi için sunulan iki karar tasarısını reddetmişti.

Son dönemde, Körfez’deki Arap monarşileri Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn’in yanı sıra Sudan ve Kuzey Afrika ülkesi Fas, İsrail ile diplomatik ilişkilerini tesis ederek normalleşme adımları attı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.