Kanser hastalarının kullandığı ilaçları başka ülkelere satmaya kalkıştılar

Usulsüz reçetelerle kanser hastaları ve organ nakli olan hastaların kullandığı ilaçları alıp, başka ülkelere satmak isteyen, uyuşturucu özelliği taşıyan ilaçların ticaretini yapan bir şebeke hakkında yapılan ihbarını değerlendiren Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, yapılan teknik ve fiziki çalışmalarla şebekeyi deşifre etti.

Teknik ve fiziki takip sonrası savcılık tarafından çıkartılan gözaltı kararı sonrasında Adana İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli müdür yardımcısı, 4 doktor, 2 sağlık merkezi çalışanı, 2 biyolog, 11 eczane ve ilaç firması çalışanının da bulunduğu 46 kişinin yakalanması için geçen hafta cuma günü Adana merkezli İstanbul, Bursa, Ankara, Kayseri, Antalya, Osmaniye, Gaziantep, Diyarbakır, Şırnak ve Van’da eş zamanlı operasyon düzenlendi. Yapılan operasyon kapsamında daha önce tespit edilen 46 şüpheli yapılan eş zamanlı operasyonla gözaltına alınırken, gözaltına alınan şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 1 ruhsatsız tabanca, 1 kurusıkı tabanca, 3 ruhsatsız av tüfeği, 36 bin 240 Dolar, 230 Euro ve 17 bin 950 TL para, çok sayıda ilaç, Suriye uyruklu kişilere ait kimlik fotokopileri ele geçirildi.

Operasyon sonrası yapılan araştırmalarda şebekenin ülkemizdeki kanser hastalarının kullanması gereken ilaçları Azerbaycan, Suriye, İran ve Irak’taki bağlantılarına satmayı hedefledikleri tespit edildi. Operasyon kapsamında yapılan aramalarda ayrıca 9 bin 177 kutu faturasız ve reçetesiz ilaçların piyasa değeri ve şüphelilerin kendi arasında yaptığı para transferinin toplam değerinin 12 milyon 523 bin 111 TL olduğu belirlendi. Emniyetteki işlemlerinin ardından 46 şüpheliden 9’u savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, 37’si ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘rüşvet’, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘kamunun zarara uğratılması’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Şebeke elemanlarından olan ve Bursa’da özel bir hastanede görevli biyologlar İsmail E. ile Veli T.’nin, kanser tedavisi gören hastaların serumlarına nakletmeleri gereken kanser ilaçlarını kullanmayıp bunun yerine ağrı kesici ve vitamin koyduklarını belirlerken bu ilaçları başkalarına sattıkları öğrenildi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 46 şüpheli adliyeye sevk edilirken 18 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderilirken 18 şüpheli de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.