Aleyna Çakır’ın ailesine koruma kararı

Türk kamuoyunu uzun süre meşgul eden Aleyna Çakır cinayeti gündemi hala meşgul ediyor. Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen’in Ankara’da evinde ölü bulunmasının ardından Ümitcan Uygun hakkında gözaltı kararı alınmış ama daha sonra serbest bırakılmıştı.

Aleyna Çakır’ın ölümünden sorumlu tutulan Ümitcan Uygun’un geçtiğimiz günlerde uyuşturucu kullanmak ve uyuşturucu kullanmaya özendirmekten tutuklanarak cezaevine gönderilmesinin ardından Aleyna Çakır olarak bilinen 21 Sema Esen’in babası Himmet Esen ve ağabeyi Mehmet Esen, Ümitcan Uygun’un ağabeyi E.U.’nun kendilerini tehdit ettiğini ileri sürdü.

Baba ve oğlu, E.U. hakkında mahkemeden tedbir kararı uygulanmasını talep etti.

Ankara 1’nci Aile Mahkemesi, Esen Ailesi’nin talebini değerlendirerek E.U. hakkında 6 ay süreyle koruma kararı verdi.

Mahkeme kararında, “Tedbir isteyene karşı dayak, şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmamasına, korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta okula ve iş yerine yaklaşmamasına, gerekli görülmesi halinde korunan kişinin şiddete uğramamış yakınlarına tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin haller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmamasına, korunan kişiyi iletişim araçları ile ve sair surette rahatsız etmemesine, bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesine karar verilmiştir.” denildi.

Mahkeme kararında, E.U.’nun verilen tedbir kararına aykırı davranışta bulunması halinde 6284 sayılı yasanın 13’ncü maddesi gereğince eylemi başka bir suç oluştursa bile 3 günden 10 güne kadar, tekrarı halinde 15 günden 30 güne kadar zorlama hapse tabi tutulacağı belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.