Babasının felç geçirmesinden ilham alarak engelli köpeklere barınak kurdu

Ankara’da yaşayan Buket Özgünlü sokak hayvanlarının durumuna üzülerek 8 yıl önce Yenimahalle Batıkent’te sokak hayvanlarını beslemeye başladı. Kısa bir süre içinde 300 köpeğe bakmaya başlayan Özgünlü 2 yıl öncede arkadaşlarıyla birlikte sokak hayvanlarına daha fazla yardım edebilmek için, Yaşama Tutunan Patiler Derneği’ni kurdu.

Derneği kurduktan kısa bir süre sonra Özgünlü’nün babası beynine pıhtı atması soncu felç oldu. Beyninin pıhtı atması sonucu babasının yatağa bağımlı yaşamasından etkilenen Buket Özgünlü dernek çatısı altında, sokakta yaşamayı başaramayan engelli hayvanlar için barınak kurmaya karar verdi.

Uzun yıllar çalıştığı firmadan edindiği birikimini dernek üyeleri ve bağoşçı vatandaşların desteğiyle Özgünlü, Gölbaşı’nda 20 dönüm arazi alarak bu arazi üzerine engelli hayvanlar için barınak kurarken bu barınağa Türkiye’nin farklı illerinden engelli köpekleri barınağa getirtti. Özgünlü, şimdi barınakta 3 bakıcı ile birlikte 163 engelli köpeğin bakımını yapıyor.

Babasının yatağa bağımlı yaşamasından sonra özellikle engelli köpeklere ilgisinin arttığını söyleyerek, “Babamın geçirdiği felç sonrası bir canlı için felç geçirmenin ne kadar zor bir olay olduğuna şahit olunca o günden sonra sokakta ne zaman engelli bir can görünce içgüdüsel olarak içimde onlara bakma isteği doğdu. Onlar benim içim babam neyse onlar da aynı değerde. Engelli oldukları için bu canların yatak yaraları oluyor. Onları iyileştirirken aynı zamanda altlarının bezlenmesi gereken canların da altlarını bezliyorum. Yürüyemeyenler için yürüteç yaptırdım” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.