Rus turistlere saldıran saldırganın 45 yıl hapsi isteniyor

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde 24 Ocak 2021 tarihinde meydana gelen olayda kağıt toplayıcısı olduğu öğrenilen Hasan Hüseyin Y., yolda yürüyen Aleksandra V., Aleksandra R. ile Maxim M.’yi bıçakla saldırarak yaralamıştı. Uğradıkları saldırı sonrası turistlere ilk müdahale olay yerinde yapıldıktan sonra yaralı turistlerin tedavileri kaldırıldıkları hastanelerde tedavileri yapılmıştı.

Polis ekipleri olay sonrası yaptıkları araştırmada saldırıyı gerçekleştiren kişinin Hasan Hüseyin Y. olduğunu belirlemiş ve saldırganı yakalamıştı. Hasan Hüseyin Y.’nin emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilirken Hasan Hüseyin Y.’nin akli dengesinin yerinde olmadığı ve evsiz olduğu , saldırganın kimseden para yardımı talep etmediği ve ilk sözlü ifadesinde Onları bir an şeytan olarak gördüm.” dediği ortaya çıkmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 3 Rus turiste bıçakla saldırarak yaralayan kağıt toplayıcısı Hasan Hüseyin Y. hakkında yürütülen soruşturması tamamlandı.

Savcılıkça tarafından alınan ifadesinde şüphelinin bıçağı tinercilerden korunmak için yanında taşıdığını, saldırıyı neden yaptığını bilmediğini ve olay anında kendini kaybettiğini söylediği yer aldı.

Olayda kullanılan bıçağın ise ekmek bıçağı olduğu belirtildi.

Turistlerin hayati tehlike oluşturacak şekilde yaralandıkları savcılık tarafından hazırlanan raporda belirtilirken saldırıya uğrayan turistlerin ülkelerine döndükleri de kaydedildi.

İddianamede, şüpheli Hasan Hüseyin Y.’nin, 3 kişiye karşı ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 27 yıldan 45 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Savcılıkça hazırlanan iddianame Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilirken, duruşma önümüzdeki günlerde görülecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.