HDP kapatılma davası için AYM’den ek süre istedi

Terör örgütü PKK’nın bir uzantısı olduğunu belirten Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP’nin kapatılması için hazırlanan ikinci iddianame oy birliği ile kabul edilirken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede de ayrıca 451 HDP’li siyasi hakkında yasak istendi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin kabul edilmesinin ardından savunma yapılması için hazırlanan iddianame HDP’ye i70 ek klasör ve flaş bellekler içinde iletilmişti. Gerekli evrakların teslim edilmesinin ardından HDP’ye savunma yapmak için 60 gün süre verilirken HDP bugün Anayasa Mahkemesi’nden 30 gün daha ek süre istedi. Yüksek Mahkeme’nin HDP’nin talebine olumlu yanıt vermesi halinde savunma süresi 60 günden 90 güne çıkacak.

Hazırlanacak ön savunmanın ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, esas hakkındaki görüşünü sunaca ve bu görüş HDP’ye gönderilerek HDP’li yetkililerden bu görüşle ilgili HDP’li yetkililerin sözlü savunmaları yapılacak.

Raportör, bütün sürecin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak ve esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı HDP, ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek. Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.