ABD Başkanı Biden’den beklenen Afganistan açıklaması geldi

Taliban’ın Afganistan’daki yönetimi ele geçirmesinin ardından ABD Başkanı Biden’ın bri açıklama yaparken sizler için bu açıklamanın satır başlarını sıraladık.

Biden Afganistan’da yönetimin değişimi sonrasında terör tehdidinin yeniden ön plana çıktığını ve terörle mücadeleyi sürdürmeye kararlı olduklarını belirterek Taliban ile bir savaş riskini göze almadığını ve bu savaşın başlaması durumunda ateşkesin söz konusu olmayacağı konusunda hükümet olarak hem fikir oldukları için savaşa girmeme kararı aldık.

Şu an Afganistan’dayız ve acil durum planlarımız hazır vaziyette. ABD halkına söz verdim ama bu yaşanan olaylar beklediğimizden hızlı gelişti. Afganistan’da hükümet Taliban’a karşı direniş gösteremedi. Zaten ülkeyi ilk terk edenler siyasi liderler oldu.

ABD hükümeti olarak Afganistan için 1 trilyon dolar civarında yatırımlar sağladık ve bunun beraberinde hükümet yetkililerin maaşlarını dahi biz ödedik. Onlar için 300 kişilik ordu kurduk. Bizim askeri güç olarak orada kalmamızı isteyenlere sesleniyorum. Burada yaşanacak iç savaşta kaç Amerikan askeri hayatını kaybedecek ve burada iç savaş kaç yıl sürecek. Bizim orada kalmamız fazla bir şey değiştirmeyecek.

Bizim orada sonsuza kadar kalmamız Rusya ve Çin’in işine gelir. Ama biz özellikle Afgan kadınları ve kızları için sesimizi daha da yükselteceğiz. Afganistan’da gördüğümüz olaylar çok içler acısı. Afgan halkına desteğimiz devam edecek. Geçmişteki hatalarımızı tekrar etmeyeceğim. Bir ülkeyi yeniden yapmak, askeri birliklerle yeniden inşa etmek; bunlar bizim artık tekrar etme lüksümüz olmayan hatalar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.