Tarihi binayı yıktırmamak için canını hiçe saydı

Bir müteahhit tarafından İzmir’in Karşıyaka ilçesi Bahçelievler Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi’nde 1900’lü yıllarda inşa edilen ve tarihi öneme sahip olduğunu belirtilen 2’si 2 katlı 3 ev satın alındı. Müteahhit satın aldığı eski evi yıkmak için yıkım ekibi ile mahalleye geldiği esnada mahallede oturan bir vatandaşın evinin önünden geçen kepçeyi görünce durumu Karşıyaka Belediyesine bildirdi.

Karşıyaka Belediyesi yetkilileri ihbar üzerine hemen yıkımı durdurmak için işlemlere başlarken yıkılmak istenen evin Altan Özkunt Evi olarak bilinen yapının, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2004 yılında Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri kapsamında düzenlenen ‘Kentli İzmirli Ödülü’ de aldığı belirtildi. Karşıyaka Belediyesi’ne usulsüz yıkımı ihbar eden kadın belediye yetkilileri gelene kadar kendi canını tehlikeye atarak kepçelerin önüne geçerek yıkımı geciktirdi. Yaşanan gecikme sonrasında Karşıyaka Belediyesi yetkilieri yıkılarak yeni bina yapılması düşünülen adrese gelerek yıkımı durdurdular.

Yaşanan olayları anlatan mahalleli tarafından kahraman ilan edilen kadın “Yıkımı durdurmak için canımı tehlikeye atarak kepçelerin önüne geçtim. Böylesine tarihi bir binanın yıkılmasına göz yumamazdım. Aynı şey bugün olsa yine düşünmeden aynı şeyi yaparım. Yıkılacak evlerin arkasında bulunan bahçede 30 ağaç var. Karşıyaka Belediyesi araçları da benim ihbarımın hemen ardından gelerek araçlarını binaya siper ettiler. Sonrada resmi evraklar tamamlandı ve yıkım kanunen durduruldu” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.