Kahraman Azerbaycan askerlerini ağlatan mektup

28 Temmuz tarihinde Muğla’nın çeşitli ilçelerinde arka arkaya başlayan orman yangınlarını söndürme çalışmaları için Azerbaycan’dan 94 söndürme aracı, 2 helikopter ve bir tanker uçak ile 749 asker gelmiş ve orman yangınlarını söndürmek için canla başla çalışmışlardı. Orman yangınlarının tamamen söndürülmesi sonrasında kahraman Azerbaycan askerleri  kara ve havadan ülkelerine uğurlanırken Marmarisli Yangın Gönüllüleri grubunun hazırladığı teşekkür mektubu herkesi duygulandırdı. Ağlayanlar oldu.

31 Temmuz tarihinde Marmaris’te başlayan yangını söndürme çalışmaları için ilk etapta Azerbaycan’dan 100 kişilik söndürme ekibine ek olarak bir hafta içerisinde kardeş ülkeden 94 söndürme aracı, 2 helikopter ve bir tanker uçak ile 649 asker daha gelerek söndürme çalışmalarına katıldı.

Bugün kara ve hava yoluyla ülkelerine dönecek Azerbaycanlı 348 kişiye uçaklarına binmeden önce gönüllüler tarafından yazılmış mektup teker teker dağıtılırken teşekkürler edilirken duygu dolu anlar yaşandı. Mektubu okuyan bir çok Azerbaycanlı askerin ağlamamak için kendilerini zor tuttukları, bazı askerlerin ise ağladığı gözlerden kaçmadı.

İŞTE O AĞLATAN MEKTUP

Mənim Əziz Qardaşım,

İçimizde bir derin sızı, bir büyük yangın ve umutlarla bekledik sizi. Geldiniz. Zaten hep gelmez misiniz? Gurur ve mutlulukla karşıladığımız siz canlarımızı, şimdi Azeri şarkılarının o derin tınısıyla uğurluyoruz, bilesiniz.

Nâzım Hikmet’in gelecek dünya hayalinin gerçekleştiği ülke, ortak dil, ortak kültür ve benzer kaderleri paylaştığımız güzel Azerbaycan; ateşi yakan da söndüren de yine insan. Ateşten bir iz kaldı yine ortak yüreklerimizde ve yine ilk sen, su serpmeye koştun, geldin. Sevgi ve saygıyla dolu hatıralarımıza bir yenisini daha ekledin. Beyinden kalbe giden bütün yollar sana çıkar canım kardeşim, şükranlarımızı kabul et.

Şu koca yalan dünyada, aynı yürek çarpmasında sevinçleri ve kederleri bölüştüğümüz diyarınıza selam götürün bizden. Nesimî’nin dediği gibi:

“Cihânın hâsılı sensin, onu sensiz nider gönlüm”

Yolun açık olsun.

Türk Halkı, Yangın Yeri Gönüllüleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.