CIA ve Taliban ilk gayri resmi görüşmelerini yaptı

Afganistan’da yönetimi Taliban’ın ele geçirmesinden sonra dünya endişeli bir bekleyişe girerek ABD basını dikkat çekici bir gelişmeyi kamuoyuna aktardı.

Washington Post gazetesinde çıkan bir habere göre dün gece Kabil’de Taliban’ın defakto lideri Abdül Gani Baradar ile  CIA BaşkanI William J. Burns’ün görüştüğünü ve bu görüşmede hem Biden yönetiminden hem de Taliban’dan üst düzey isimlerin yer aldığı açıklandı. Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirdikten çok kısa bir süre sonra ABD ile Taliban’ın ilk yüksek ölçekli teması olarak kayıtlara geçen görüşmenin detaylarını ise ismini açıklamak istemeyen bir yetkili paylaştı.

Taliban ile yapılacak ilk temas için Biden’ın en kıdemli ve deneyim sahibi isimlerini Kabil’e gönderdiğini ve özellikle Kabil Havalimanı’ndaki olaylardan sonra bu adımı attığı belirtildi.

Baradar en son Katar’da geçen yıl dönemin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmüştü.

Baradar 11 yıl önce Pakistan hükümeti ve CIA tarafından gerçekleşen bir operasyonla yakalanarak 8 yıl hapiste kalmıştı.  Baradar ABD hükümeti tarafından 2018 yılında serbest bırakıldıktan sonra 2020 yılında dönemin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir araya gelmişti.

Taraflar arasında yapılan gizli görüşmede Afganistan’dan geri çekilme takvimi konusunda bir anlaşmanın olup olmadı konusunda açıklama yapılmazken Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Taliban ile görüşmelerimiz operasyonel ve taktiksel. Genelse yakın vadeli operasyonlar ve yakın vadeli hedefler görüşülüyor. Şu an odaklandığımız şey havalimanında yaşananlar” demişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.