Afganistan’a karayoluyla giden ilk Kızılay Yardım Konvoyu ulaştı

Türk Kızılay, bölge içerisinde yaşanmakta olan iç karışıklıklardan dolayı yerlerinden edilip Tahhar vilayetinin yanı sıra Badahşan vilayeti ile birlikte Kunduz vilayeti, Gazni vilayeti, Herat vilayeti ve Lagman vilayetinden başkent Kabil’e göç etme zorunda kalmış olan 16.000 tane Afgan vatandaşının bir aylık gıda ihtiyacını karşılayabilme amacıyla Pakistan’ın üstünden 2 TIR’lık özel bir sevkiyatı gerçekleştirmiş oldu.

1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren NATO’ya bağlı olan askerlerin bölge üzerinden çekilmeye başlamasının hemen sonrasında muhalif grupların ülke içerisinde kontrolü ele geçirmiş olmasıyla beraber 300.000 tane Afgan aile iç göç yapmaya maruz kalmış oldu. Binlerce sayıdaki kişi ise komşu ülkelere sığınmış oldu. Türk Kızılay da Afgan Kızılayı ile imzalanmış olan özel bir mutabakat zaptının kapsamında bölge üzerinde yer alan delegasyonu aracılığı sayesinde ihtiyaç sahiplerine insani yardımları ulaştırmayı devam ettiriyor.

Özellikle de binlerce sayıda bulunan insanın Afganistan’da yer alan Tahhar vilayetinin yanı sıra Badahşan vilayeti ile birlikte
Kunduz vilayeti, Gazni vilayeti, Herat vilayeti ve Lagman vilayetinden başkent Kabil’e doğru göç gerçekleştirme zorunda kalmasının ardından harekete geçmiş olan Türk Kızılay, daha öncesinde Afgan Kızılayı iş birlikleriyle gerçekleştirmiş olduğu iki gıda yardımı sevkiyatının hemen sonrasında bu defa da Pakistan’ın üstünden bir insani yardım konvoyu göndermiş oldu. Türk Kızılay koordinasyonlarıyla beraber Pakistan ve de Afgan Kızılayı iş birlikleriyle hazırlanmış olan ve Torkham Sınır Kapısı üzerinden gerçekleştirilmiş olan 2 TIR’dan meydana gelen ortalama 33 tonluk gıda sevkiyatıyla beraber 16.000 tane seviyelerinde ihtiyaç sahibine ulaşılması konusunda hedefler var..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.