Dünya üzerinde üretilmiş olan gıdanın üçte birlik kısmı israf edilmekte

Ülkemizde Sabri Ülker Vakfı’nın üyesi konumund bulunduğu Avrupa Gıda Konseyi EUFIC, 29 Eylül Dünya Gıda İsrafı Günü’ne dikkat çekebilme maksadıyla gıda israfının tek bir başına, küresel durumdaki sera gazı salınımının ortalama olarak %8 ila 10’unu oluşturmakta olduğuna dikkatleri çekmekte.

Dünya üzerinde ortalama 931 milyon ton civarında bir gıda atığı üretilmiş oluyor. Bu söz konusu atıkların %61’lik kısmı evlerden, %26’lık kısmı restoranlardan ve %13’lük kısmı da perakende sektörü içerisindeki kullanımlardan oluşmakta. Avrupa Gıda Konseyi olarak öne çıkan EUFIC’in 29 Eylül Dünya Gıda İsrafı Günü’ne dikkat çekebilme maksadıyla paylaşmış olduğu bazı özel verilere bakılırsa; dünya üzerinde insanların tüketimiyle ilgili olarak üretilmiş olan gıdaların ortalama üçte birlik kısmı da israf edilmekte. Türkiye içerisinde de Sabri Ülker Vakfı’nın üyesi olarak öne çıktığı kuruluş; gıda israflarının tek bir başına, küresel sera gazıyla alakalı salınımın ortalama %8 ila %10’luk kısmına oluşturmuş olduğuna dikkat çekmekte.

İstatistiksel bir şekilde, günümüz içerisinde gıdalara olan şey ise tam olarak budur. İnsan tüketimiyle ilgili olarak üretilmiş olan bütün gıdaların üçte birlik kısmı da atık haline geliyor. Yiyecekleri israf ettiğimiz zaman, insan beslenmesi için harcanmış olan toprak ile birlikte su ve de yakıt kullanımı gibi gıdanın üretilmesi konumuna ve taşınmasına harcanmış olan bütün kaynakları da amacını gerçekleştiremediğinden dolayı boşa harcamış oluyoruz. Yiyecekler çöpe gittiği zaman, aynı zaman içerisinde sera gazı salınımına da sebep oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.