CHP’den Ankara ilinde 19 Mayıs yürüyüşü

Ankara ili içerisinde Cumhuriyet Halk Parti’liler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlamaları dahilinde Ulus Meydanı içerisinden Anıtkabir’e kadar yürüdü.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ankara İl Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen bu yürüyüşe, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ankara Milletvekili görevinde bulunan Gamze Taşcıer, İl Başkanı görevinde bulunan Rıfkı Güvener’le halk katılmış oldu. Ulus Meydanı içerisinde toplanmış olan partililer, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakma işleminden sonra, ellerinde Türk bayrakları ile birlikte Birinci Meclis’e, sonrasında ise Anıtkabir’e doğru yürüdü.

Birinci Meclisin önünde açıklama yapmış olan İl Başkanı görevinde bulunan Rıfkı Güvener, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919 tarihi içerisinde atmış olduğu adımla halkın silkinerek ayağa kalkmasına öncülük etmiş olduğunu ifade ederek, ”4 sene devam edecek sonunda cumhuriyetin kurulması ile bitecek bir yolun başlangıcına bir öncülük yapmış oldu. Bugün bizler ise 4 sene devam edecek bir mücadeleyi başlatmaktayız. Bugün ise 19 Mayıs’ın 100. senesini, önümüzdeki yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. senesini kutlamış olacağız. Hemen ardından ise 1922 senesi içerisinde son düşmanı denize dökmüş olduğumuz İzmir ilinin kurtuluşunun 100. senesini kutlamış olacağız ve 29 Ekim 1923 senesinde de Cumhuriyetimiz’in 100. senesini kutlamış olacağız” ifadeleri ile konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.