Kivi fırtınadan dolayı zarar gördü

Ordu Kivi Üreticilerinin Derneği Başkanı görevinde bulunan Yusuf Uzunlar, fırtınadan dolayı kivi içerisinde %25 oranında bir hasar meydana geldiğini tespit ettiklerini ifade ederek; ”Bu söz konusu durum yeni sezon rekoltesi içerisinde de olumsuz yansımış olacak.” ifadelerine yer verdi.

Fırtınadan sonra hasar tespit komisyonu kurmuş olduklarını da açık bir şekilde ifade etmiş olan Uzunlar, gerçekleştirilen tespitin hemen sonrasında kivide yaklaşık olarak %25 oranında bir hasar olduğunu tespit ettiklerini, bu söz konusu durumun yeni sezon rekoltesi içinde de olumsuz yansıyacak oluğunu açık bir şekilde aktardı.

Uzunlar, fazlasıyla kısa bir zaman etkili durumda bulunan fırtınanın hassas durumda olan kivi dallarını kırmaya yetmiş olduğunu da kaydedip, bu sebepten dolayı da zararın çok büyük olduğunu açık bir şekilde ifade etti.

Daha öncesinde bahçesini TARSİM’e sigortalatmış olan üreticilerin başvuru yapop söz konusu bu zararını karşılayabilecek olduğuna da işaret etmiş olan Uzunlar, bütün üreticilere ise ”geçmiş olsun” şeklindeki dileklerini iletmiş oldu.

Uzunlar, bugünler içerisinde kivinin tozlaşma sürecinin bulunduğuna da dikkati çekip; ”Beklentilerimiz bu süreç içerisinde havaların sıcak bir şekilde gitmesi. Yağmurlu bir şekilde geçmesi durumunda ise rekolte kaybının daha fazla artacak olduğunu da tahmin etmekteyiz.” ifadeleri ile konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.