Ayakkabı ihracatındaki hedef büyük

Türkiye Ayakkabı Sanayicilerinin Derneği (TASD)nde Yönetim Kurulu Başkanı görevinde bulunan Abdulsabur Endican, senenin ilk 4 ayı içerisinde 383 milyon dolar tutarında ayakkabı ihracatı gerçekleştirmiş olduklarını ifade ederek; ”2019 senesinde ayakkabı konusunda ihracat hedeflerimiz 1,2 milyar dolar tutarında. Gelecek dönem içerisinde daha yüksek bir artış ile bu rakama ulaşabilmemiz çokta zor olmayacaktır.” şeklindeki ifadelere yer verdi.

Dernek tarafından yapılmış olan açıklamaya bakılır ise, Aymakoop Ayakkabıcılar Sitesi içerisinde bulunan Ticaret Merkezi’nin hemen önünde 2.500 kişiden oluşan bir katılım ile TASD 3. Geleneksel Sokak İftarı gerçekleştirildi.

Sektör içerisinde faaliyet göstermekte olan üreticiler ile birlikte yöneticiler, çalışanlar, iş adamları, işverenler, dernek yönetim kurulunun üyeleri ve de mahalle sakinlerinin bir araya gelmiş olduğu bu iftar esnasında konuşma gerçekleştiren Endican, 2018 senesinde Türkiye’nin ihracatının %7,1 oranında, deri ile birlikte deri ürünleri ihracatlarının ise %9,5 oranında artmış olduğunu bildirdi.

Ayakkabı sektörüyle alakalı ihracatının da ülke ortalamasının 2 katından daha çok, %15,6 oranında bir artış göstermiş olduğunu aktaran Endican, ihracat içerisinde geçtiğimiz sene 888,1 milyon dolarlık bir tutarla bütün zamanların rekorunu kırmış olduklarını da hatırlattı.

Endican ayrıca, ”Ayakkabı ihracatı senenin ilk 4 ayı içerisinde 2018 senesinin aynı dönemine bakıldığında %4,3 oranındaki bir artışla 383 milyon dolar tutarına kadar yükseldi. 2019 senesiyle alakalı ayakkabı konusundaki ihracat hedefimiz ise 1,2 milyar dolar tutarındadır. Gelecek dönem içerisinde çok daha yüksek bir artış ile bu rakama ulaşmamız hiç bir şekilde zor olmayacaktır.” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.