Oslo içerisindeki Venezuala görüşmeleri sonuçsuz kaldı

Venezuela hükümetiyle muhalifler arasında gerçekleştirilen Oslo görüşmelerinin 2. turu da anlaşmasız bir şekilde bitirildi. Taraflar müzakereyi sürdürme niyetlerine vurgu yaptı.

Norveç hükümeti, Venezuela hükümetiyle muhaliflerin arasında arabuluculuk yapmış olduğu görüşmelerin devam edeceğini bildirdi.

Norveç’in Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Ine Eriksen Soreide, Devlet Başkanı görevinde bulunan Nicolas Maduro liderliğinde gerçekleştirilen hükümetle muhalefet temsilcileri arasında yer alan görüşmelerde ilerleme kaydedilmiş olduğu, tarafların ise müzakereyi devam ettirme eğiliminde olduğunu açık bir şekilde ifade etti.

Bakan görevinde bulunan Soreide, çarşamba gününde sonuçlanmış olan görüşmelerin 2. turunun sonrasında yapmış olduğu açıklama içerisinde; ”Taraflar siyasi ve de ekonomik sorunlarla seçim hususunda üstünde mutabık kalınabilecek anayasal çözüm arayışını sürdürme isteklerini göstermiş oldular.” ifadelerine yer verdi.

Soreide ayrıca, sürecin tamamının korunması ve herhangi bir şekilde sonuç elde edilebilmesi amacıyla tarafları basın açıklamalarıyla alakalı azami dikkati göstermeleri hususuna da bir defa daha uyardı.

Diğer taraftan Devlet Başkanı görevinde bulunan Maduro ise ülkesi içerisinde devlet televizyonuna yapmış olduğu bir açıklamada, bu söz konusu görüşmelerin varlığını kesin bir dille doğruladı.

Görüşmeler içerisinden barışçıl bir çözüm çıkmasını ummakta olduğunu ifade eden Maduro sonrasında ise; ”Norveç içerisindeki heyetimizin gayretleri ile çok büyük bir gurur duymaktayım. Venezuela muhalefeti ile yapmış olduğumuz yapıcı diyalogdan ötürü de gurur duymaktayım.” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.