Telefon ile görüşme yaptılar

Türkiye Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevinde bulunan Donald Trump telefon ile bir görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanlığının İletişim Başkanı görevinde bulunan Profesör Doktor Fahrettin Altun, görüşmeye yönelik detayları da Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Erdoğan ile Trump’ın bugün telefon görüşmesi yapmış oldukları ifade edilen paylaşım içerisinde, şu ifadelere yer verildi

”Görüşme içerisinde ikili ve de bölgesel sorunlar ele alınmıştır. Cumhurbaşkanımız ise, ulusal durumdaki güvenliğimizin gereği şeklinde Rusya Federasyonu’ndan tedarik edilmesi konusunda planlamalar yapılan S-400 modelindeki savunma sistemi hususunda ortak bir şekilde çalışma grubunun kurulması teklifini tekrarlamışlardır. Görüşme içerisinde öte yandan çelik sektörüne yönelik ek tarifenin kaldırılmasından duyulmuş olan memnuniyet paylaşılmış; bu söz konusu kararın, 75 milyar dolar tutarındaki ikili ticaret hedefine ulaşılabilmesine de katkı sağlayacak olduğu açık bir şekilde vurgulanmıştır. 2 büyük lider, Japonya’da gerçekleştirilecek G20 zirvesinin marjında görüşme hususunda mutabık kalmış durumdadır.”

Beyaz Saray tarafından yapılmış olan açıklama içerisinde, Türkiye Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevinde bulunan Donald Trump arasında yer alan telefon görüşmesi esnasında ikili ticaretin arttırılabilmesi, çelik vergisiyle birlikte S-400 hususlarının ele alınmış olduğu da bildirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.