Veri sızıntısı ciddi sonuçlar doğurabilir

Finans kuruluşlarına hizmet veren hem dünyanın sayılı şirketlerinden biri olan Capital One’ın yaşadığı veri sızıntısı sonucunda Kanada ve ABD’de 106 milyon kişiyi etkilediği açıklandı. Siber saldırganlar şirketin kişisel verilerine yaklaşık üç aylık bir çalışma sonucu erişti. Finans kurumu Capital One’a saldıran siber saldırganlar, bulutta bulunan kredi kartı verilerini sakladıkları platformdaki zayıf ayarlardan yararlandılar. Finans kuruluşunun 14 yıllık verilerin çalan siber saldırganlar çaldıkları veriyi bir çok farklı şekilde kullanabiliyorlar. neden oldu. Saldırganlar bu veriyi birçok farklı şekilde kullanabiliyor.

Veri sızıntısının önüne geçmek için yapmamız gerekenler

Önceden hazırlana bir yöntem veya platform ile sızıntı ve açıklar için bildirim imkanı yaratın.

Verinizin muhafazası ile ilgili kayıt tutulduğundan emin olmak için devamlı olarak bulut hizmet sağlayıcınızla irtibat hakinde bulunun.

Bulutta saklamayı düşündüğün veriler için farklı kategoriler oluşturun ayrıca veri sızıntısını önlemek için değişik çözümler üretin.

Verilerinizi barındırdığınız yerin altyapısını inceleyin ve inceletin. Altyapınız için en iyi güvenlik önlemlerini muhakkak alın.

Yetkisiz kişilerin sisteminizde bulunan temel ayarlara erişimini engelleyin ve izinsiz değişikliklerin yapılması durumunda sizleri uyaracak otomatik uyarı sistemi kurun.

Veri tabanınızı yöneten kişilerin hesapları için değişik kimlik doğrulama teknikleri uygulayın.

Ciddi bir uygulama denetleyicisi ile tüm sistem dosyalarını muhafaza edebileceğiniz gibi aynı zamanda ağ saldırılarını da önleyebilir, yetkisiz uygulamaları engellemek için uyarı sistemi devamlı olarak aktif olarak çalışmalı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.