Et yedikten sonra şekersiz sakız kullanın

Diş Hekimi Pertev Kökdemir yaptığı açıklamada “Yemek sonrasında dişlerin arasına yiyecek kırıntıları sıkıştıysa ve bu yiyecek kırıntılarını fırçalama ile temizleme imkanınız yoksa en pratik çözüm şekersiz sakız çiğneyerek sıkışan gıdaların o bölgeden uzaklaşması sağlanabilir” dedi

Açıklamalarına devam eden belirten Diş Hekimi Pertev Kökdemir “ Genellikle Kurban Bayramlarında yapılan akraba ziyaretlerinde bizlere yemeklerde et ikram edilir. Bu eti tükettiğimiz anlarda bazen dişlerin arasına girecek yiyecek kalıntılarının kaçınılmaz olur. Diş aralarına girerek temizleyemediğimiz et ve sebzeler iltihap oluşmasına neden olabiliyor. Diş Hekimi Kökdemir, “Misafir olarak gittiğimiz bir yerde et yemeğinden sonra dişleri fırçalamak bazen imkansız olabiliyor. Üzerimizde düş macunu ve diş fırçası taşımadığımız için şayet yanımızda diş ipi varsa bununla temizleyebiliriz. Eğer yediğimiz etler dişlerimizin arasına sıkışmışsa o sıkışan eti o bölgeden uzaklaştırmak zorundayız. Bunu yapmadığımız takdirde diş etlerimizde ciddi sorunlar baş gösterebilir. Böyle durumlarla karşılaştığınız da misafirlikten çıktığınızda bir marketten alacağınız şekersiz sakızı çiğneyerek sıkışan et ve sebzeleri o bölgeden uzaklaştırabiliriz. Tabi bu asla diş fırçalamanın yerini tutmayacaktır ama kısa vadede bir çözüm olarak işimizde yarayacaktır.

AĞZINIZI MUHAKKAK ÇALKALAYIN

“Diş hekimi Pertev Kökdemir “Bayramlarda tatlı tükettiğimiz zamanlarda dişlerimizi fırçalama imkanına sahip değilsek muhakkak ağzımızı su ile çalkalamalıyız” dedi. Gün içinde de aşırı çay ve kahve tüketimi sonrası dişlerde meydana gelen renklerin değişimini de yine ağzımızı su ile çalkalayarak giderebiliriz” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.