CHP Grup Başkanvekili AFAD gönüllüsü oldu

AFAD Sakarya İl Müdürlüğünü Marmara Depremi’nin 20. yılı dolayısıyla  ziyaret eden CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İl Müdür Vekili Aşır Çelik ve şube müdürlerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

AFAD Sakarya İl Müdürlüğünde incelemelerde bulunan Engin Özkoç, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, AFAD Sakarya İl Müdürlüğünü  şehrin milletvekili olarak daha önceden ziyaret etmediği ve burada edindiği bilgileri vatandaşları ile paylaşmadığı için herkesten özür diledi

Sakarya Milletvekili olduğu halde tüm il ve ilçelerde 548 barınma ve toplanma alanı olduğunu bilmemesinin de büyük bir hata olduğunu söyleyen Özkoç AFAD’ın depreme karşı hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Sakarya’da bulunan 548 barınma ve toplanma merkezlerinde acil durumlarda 290 bin 528 kişinin rahatça yaşamını sağlayacak çadır kurma yerleri ve ekipmanlarının hazır olduğunu ayrıca bu bölgelerde konteyner kurulması halinde herkesin burada barınabileceğini de sözlerine ekleyen Özkoç AFAD, Sakarya’da sadece 320 bin kişiye deprem eğitimi vermiş. Yani çok ciddi bir çalışma yapmış ve belki de bu konuda Türkiye’nin en deneyimli AFAD ekibi şehrimizde bulunuyor. Bundan duyduğum mutluluğu kelimelerle anlatamam. Bende bugün kendimi AFAD gönüllüsü olarak kendimi kaydettiriyorum. AFAD gönüllüsü olmanın sadece e-Devlet’e girerek kendimizi direkt gönüllü yapabilir ve daha sonra AFAD ekipleri tarafından belirlenen tarih ve yerde deprem, sel gibi afet durumlarında nasıl hareket etmemiz konusunda eğitim alarak felaket durumunda insanlara yardım edebiliriz. Bugün herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

BEDELLİ ASKERLER MECBURİ AFAD EĞİTİMİ VERİLSİN

Askerlik yasası sürecinde kendisini ziyarete gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yaptığı ziyarette sayın bakanımıza bedelli askerlerimizin askerlik süreçlerinde AFAD eğitimi almalarını ve askerlik bitiminde kendilerine yaşanacak felaketlerde aktif olarak felaket bölgelerine gitmeleri için “sefer görev emri” verilmesini önerdim.

Bu önerimi Meclis açıldığı gün diğer siyasi partilerle görüşerek ortak bir şekilde gündeme getirilmesi için çalışmalarına start  verdiğini de açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.