Kamuyu sahte faturalarla 200 milyon lira zarara uğrattılar

Bir ihbar üzerine Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ihbarı değerlendirerek yaptıkları araştırma sonrasında, AnkaraCumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’ndan Cumhuriyet Savcısı İrfan Nuri Akdeniz tarafından koordine edilerek düzenledikleri sahte faturalarla kamuyu yaklaşık 200 milyon lira zarara uğratan şebekenin yakalanması için çalışmalara start verildi.

Operasyon kapsamında bu tip soruşturmalarda daha önce hiç uygulanmamış olan bir yöntem düzenledi

4 AY BOYUNCA TEKNİK VE FİZİKİ TAKİP

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 4 ay boyunca çete üyelerini teknik ve fiziki takibe alarak, çetenin çalışma sistemleri hakkında detaylı bilgiler toplandı ve analiz edildi

5 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Elde edilen bilgiler ışığında çete üyelerine yönelik Ankara merkezli 5 ilde 8 ayrı iş yerine ekipler tarafından eş zamanlı bir operasyon yapıldı.

13 FARKLI SAHTE FİRMA KURULMUŞ

Yapılan operasyon sonrasında baskın yapılan iş yerlerinde yapılan aramalar sonucunda 13 farkı şirkete ait sahte fatura, kaşe, 26 senet, 16 karşılıksız çek ve 1 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

TOPLAM ZARAR YAKLAŞIK 200 MİLYON LİRA

Operasyon kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkarılmış 35 kişiden aralarında 13 firmanın yöneticisi, 3 mali müşavir ve çalışanlarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alınırken 11 şüphelinin yakalanması için çalışmalara devam edildiği öğrenildi.

1 MİLYAR LİRALIK SAHTE FATURA KESMİŞER

Operasyon sonrasında iş yerlerinde yapılan araştırmalar sonrasında çetenin yaklaşık 1 milyar liralık sahte fatura kestiği ve kamunun bu kesilen faturalardan dolayı 200 milyon lira zarara uğratıldığı belirlendi.

ARACILAR ARANIYOR

Gözaltına alınan şüphelilerin sorgularının yapıldığı, bazı şüphelilerin kendilerine fatura kesmeleri için aracı olan kişilerin bilgilerini Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Ekipleri’ne verdiği ve bu kişiler hakkında da Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından çıkarılacak yakalama kararının ardından yakalanmaları için operasyon düzenleneceği bilgisine ulaşıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.