3 bin dolar maaşla iş vaadi ile dolandırıldılar

Ankara’da bir inşaat firması sözde Katar’ın başkenti Doha’da yapılacağı iddia edilen okul ve hastane inşaatı için verdiği ilanlar sonrasında görüştüğü 500 işçi ile görüşmeler yaptıktan sonra her görüştüğü ve anlaştığı işçilere 3000 dolar maaş garantisi vererek bu kişilerle sözleşme imzaladıktan sonra yapılan sözleşmede ‘Tanrıverdi İnşaat ve Danışmanlık Hizmetleri’, işveren olarak yer alırken, işçilerin ‘Katar Doha Şantiyesi’nde çalışacağı da belirtildi. İddialara göre sözleşme imzalanan işçilerden işe yerleştirme ücreti altında 500’er dolar para ve işe girişi için istenen evraklara karşılık birer dekont kesildi.

İşçiler uçuş tarihlerini beklerken birden kendi adlarına yapılan bilet rezervasyonlarının iptal edildiğini öğrenince Tanrıverdi inşaat firmasının sahibi B.T.’yi aradıklarında kendilerine küçük bir sorun olduğunu ve kısa bir süre sonra tekrar bilet rezervasyonlarının yapılacağı söylendi. Aradan geçen süre içinde kendilerine dönüş yapılmayan işçiler şirketin telefonlarından kimseye ulaşamayınca Tanrıverdi inşaat firmasının Ankara Sıhhiye’de bulunan ofisine gittiklerinde şirketin kapalı olduğunu görünce şirketin sekreterine ulaşarak şirkete gelmesini istediler. Sekreter geldiğinde kendi anahtarı ile ofisi açtığında şirketin boşaltılmış olduğu, işçilerin pasaportları ve kesilen dekontlarının koçanlarının masa üstünde gören işçiler dolandırıldığını anlayarak Ankara Adliyesi’ne giderek Tanrıverdi inşaat firması sahibi B.T.. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İş vaadi ile dolandırılan işçiler yaptıkları açıklamada “İlan üzerine 1,5 ay önce müracaatta bulunduk. Sözleşme imzalarken bizden 500 dolar para ile beraber pasaportlarımız istendi. Bizlere bilet rezervasyonlarımız verilince bizde inanarak bizden istenen komisyonları ödedik. Sonra bilet rezervasyonlarımız iptal olunca B.T.’ye ulaştık. Bize küçük sorunlar olduğunu söyledi. Daha sonra kendisine tekrar ulaşınca bizi İstanbul’a çağırdı. İstanbul’a geldik ve havaalanında 5 saat kendisini bekledik ama görüşemedik. Kendisini arayınca bizden bir kaç kişiyi Katar’a gönderdik. Arkadaşlarımız 3 gün boyunca orada zor şartlar altında görüşmek için çabaladılar, ama görüşemeden geri döndüler. Daha sonra yaptığımız araştırmalar sonucunda bizim gibi 500 kişiden 500 dolar para topladıklarını öğrendik” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.