Minik Yunus’a ilik aranıyor

Almanya’nın Saarbücken kentinde yaşayan Arıkan çiftinin minik çocukları Yunus Arıkan lenf kanserine yakalandı. Henüz 4 aylıkken yüksek ateş teşhisi ile doktora götürülen Yunus Arıkan’a yapılan ilaç ve fitil tedavisi sonuç vermezken bir hafta boyunca Yunus yüksek ateşle mücadele etti. Yunus’un tedavisi ile ilgilenen doktorlar minik Yunus’u hastaneye sevk ettiler. Minik Yunus’un sevk edildiği hastanede yapılan tetkikler sonucunda Yunus’un organlarının su topladığı fark edilerek yoğun bakım ünitesinde tedavisine başlandı.

Yoğun bakım ünitesinde tedavisi yapılırken minik Yunus’un lenf kanseri olduğu ortaya çıktı. Minik Yunus’a 6 ay boyunca ilaç ve kemoterapi tedavisi uygulanırken, minik Yunus’un yaşaması için ilik nakline gerek olduğu belirlendi. Anne ve babasından alınan doku örneklerinde %50 uyumlu olmalarından dolayı Arıkan ailesi ve Alman Kemik İliği Bankası birlikte uygun ilik bulunması için kampanya başlattılar.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yunus’un annesi Zekiye Erol Arıkan “ Babasından alınan %50 uyumlu ilik nakledildi, ama hastalığının tekrar nüksetmesi bekleniyor. Çocuğum için uygun ilik bulunmazsa Yunus’um hayatını kaybedecek. Bende her anne gibi çocuğumun sağlıklı olmasını istiyorum. Almanya’da bulunan tüm Türk vatandaşlarından Kemik İliği Bankası’nın web sitesine girerek doku vermek için müracaat etmelerini istiyorum. Kemik İliği Bankası doku örneği vermek isteyen herkese ücretsiz olarak pamuklu çubuk gönderiyor. Bununla kendi doku örneğini alan kişi örneği ücretsiz olarak Kemik İliği Bankası’na geri gönderecek. Bu örneklerden belki de bir tanesi benim oğlumun hayatını kurtaracak. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.