FETÖ’cüler suikastçiyi susturdu

Eski Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çalışanı ve  ‘Karlov suikasti’nin kilit şüphelisi olan Şahin Söğüt, savcılık sorgusunda bildiklerini anlatma eğilimi gösterdi.  Savcılık sorgusu esnasında itirafçı olmak için düşüneceğini söylemişti. Ancak savcılık sorgusu esnasında yanında hazır bulunan avukat Sabiha Nur Gümüş, bu bilgiyi örgüte iletti. Soruşturmayı yürüten savcı Şahin Söğüt’ün avukat Gümüş aracılığıyla örgüte mesaj gönderdiğini fark ederek.Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi yönetimine, ‘örgütsel talimat ulaştırılmasının beklendiği’ gerekçesiyle, avukat ve şüpheli arasındaki görüşmelerin video kaydının alınması konusunda talimat verdi.

Görüntü kayıtları incelendiğinde Şahin Söğüt’e avukatı Sabiha Nur Gümüş, örgütün mesajını, gerçekleşen görüşmede ulaştırdı. Avukat görüşme odasında kendisini izlemekle görevli memurun bir an arkasını dönmesi üzerine üzerinde bulundurduğu not defterini açarak bir bölümü eli ile gösterdiği, görevlinin arkasını tekrar dönmesi üzerine paniğe kapılarak üzerini düzeltiyor gibi yaparak not defterini masaya bıraktı. Fırsattan istifade eden Söğüt masa üstüne bırakılan not defterine bakarak kendisine işaret edilen notu okuduktan sonra “Tek düşüncem dışarda olanlardı” dedi.

Görüntülerdeki detaylar incelendiğinde avukat Sabiha Nur Gümüş tarafından ailesinin geçiminin sağlanacağının bilgisi Şahin Söğüt’e verildiği kanaatine varıldı.

Görüntülerin incelenmesinin ardından Cumhuriyet Savcısı, Şahin Söğüt’ün avukatı Sabiha Nur Gümüş hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan soruşturma başlattı. Avukatın ofisine yapılan baskında ofiste görüşmede kullanılan not defteri bulundu ama not defterinde bir sayfanın yırtıldığı tespit edildi. Not defteri Kriminal Daire Başkanlığı’na inceleme için gönderilirken, avukat Sabiha Nur Gümüş verdiği ifadesinde, ‘Şahin Söğüt’e hiç bir not göstermediğini, olayın tamamen yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını iddia ederken kendisi hakkındaki suçlamayı kabul etmediğini” söyledi.

Avukat Sabiha Nur Gümüş, Cumhuriyet Savcısı tarafından adli kontrolle serbest bırakıldı. Daha sonra adli kontrolü ihlal ettiği tespit edilen Sabiha Nur Gümüş hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Yakalama kararının ardından avukat Sabiha Nur Gümüş’ün örgüt tarfından yurt dışına kaçırıldığı öğrenilirken halen firari olan avukat Gümüş’ün aranmasına devam ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.