200 bin kişi yaya geçitlerinde nöbet tutacak

200 bin kolluk personeli 20 bin yaya geçidinde trafikte yaya önceliğine dikkati çekebilmek amacıyla ikişer saat yaya nöbet tutacak.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyası kapsamında bugün ülke genelinde eş zamanlı olarak trafikte yaya önceliğine dikkat çekileceği ifade edildi. 

Yapılacak bu nöbetlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da hazır bulunacağı, ayrıca bu nöbetlere valiler, bakan yardımcıları, valiler, il ve ilçe emniyet müdürleri, okul müdürleri, kaymakamlar, okul geçidi görevlileri ve  jandarma komutanları, kaymakamlar, okul müdürlerinin yer alacağı bildirildi.

Açıklamada, daha önce 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde yapılan değişikliğin “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır.” şeklinde düzenlendiği hatırlatıldı. 

Kanun maddesinde bu yıl yapılan düzenlemelerle “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” kampanyasının olumlu sonuçlar verdiğini, geçtiğimiz yıla oranla yaya ölümleri ile sonuçlanan kazalarda % 34,5 oranında azalma olduğu belirtildi. 

“Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganı ile  başlayacak uygulamada her gün saat 13.00-15.00 saatlerinde devletin tüm unsurlarının görevde olacağı açıklandı. 

Kampanya kapsamında görevlendirilen personelin, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan el broşürlerini, yaya geçitlerini kullanan tüm sürücü ve yayalara dağıtılacağı ve bu sayede yayaların daha güvenli bir geçiş sağlamalarının hedeflendiği anlatıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.