Dışişleri: Türkiye, Fırat’ın doğusunu temizlemekte kararlı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fırat’ın doğusuna yapılması planlanan harekatla ilgili açıklama yaptı. Aksoy açıklamada, Fırat’ın doğusu teröristlerden temizlenmek suretiyle Türkiye’nin kendi bekasını ve güvenliğini korumaya, Suriye’nin huzur, barış ve istikrarını sağlamaya ve bu nedenle güvenli bölgeyi hayata geçirmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Aksoy, Türkiye’nin tüm tedbirleri müttefikleriyle ortak bir şekilde hayata geçirebilmek amacıyla büyük gayret gösterdiğine işaret etti. Aksoy, Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak güvenli bölge aracılığı ile Türkiye’nin meşru güvenlik çıkarlarının korunması ve yerinden edilen Suriyelinin evlerine hem gönüllü hem de güvenli bir şekilde dönmeleri için iyi niyetli çabaları yürüttüğünü vurguladı.

Aksoy, gelinen noktada ABD’nin askeri makamlarının verilen vaatleri yerine getirmediğini kaydeden Aksoy, süreçte ABD emniyet bürokrasisinin Fırat’ın doğusunu işgal eden PYD/YPG terör örgütüyle bağlantısına son vermek bir yana, bağlantıyı artırdığını ve Türkiye ile müttefik ilişkisine aykırı olan bir tutum içine girdiğini belirtti.

Türkiye’nin uluslararası toplumun mesuliyetinin fakında olan bir üyesi olarak, terörün her çeşidiyle mücadele etmeye kararlı olduğunun altını çizen Aksoy, Suriye topraklarında, hem ülkemize ve insanlarına hem de Suriye halkına karşı insanlık suçunu işleyen müsemma PYD/YPG/PKK terör örgütünün güçlenmesine seyirci kalınamayacağının altını çizdi.

Hami Aksoy, bölgede Suriye’nin toprak bütünlüğüyle birliğine yönelik tehdidini ortadan kaldıracak ve ileriki dönemlerde DEAŞ gibi sorunun yeniden yaşanmaması için kuvvetli bir zeminin tesis edileceğini de sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.