ABD Senatosunda Türkiye karşıtı tasarı

ABD Senatosu, Türkiye’nin Suriye sınırında yuvalaan terör örgütü YPG/PKK’ya yönelik başlattığı “Barış Pınarı Harekatı” ile ilgili olarak yaptırım paketi hazırlığı içinde olduğunu bildirdi.

Yaptırım paketi, Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen tarafından hazırlandı. Yaptırım paketinin detaylarında Türkiye’yi hedef alan çok ağır maddeler bulunuyor.

Yaptırım paketi taslağını Twitter’daki hesabından paylaşan Graham, ABD Kongresi’ndeki iki partinin de yaptırımlarla ilgili hemfikir olduğunu öne sürdü.

Türkiye’ye yönelik yaptırım paketi tasarısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanların adları bulunuyor.

Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği harekatın 90 gün içerisinde durmaması durumunda askeri ve ticari sektörlere de ağır yaptırımların uygulanması talep edilen yaptırım paketinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne uçak, araç, makine ve bunlarla ilgili olan tüm parçaların satılmasının yanı sıra askeri istihbarat paylaşımının sonlandırılması çağrısı da yapıldı.

Ayrıca yaptırım paketi taslağında enerji ve petrol satışı ile ilgili Türkiye’ye ve Türkiye ile iş birliği yapan tüm ülke ve kuruluşlara da yaptırım uygulanması teklif ediliyor.

Pakette ayrıca, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini alması dolayısıyla da yaptırım uygulanması istendi.

Tasarının Senato’da oylanarak kabul edilmesi halinde ABD Başkanı Donald Trump’ın masasına gelmeden evvel Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesi şart.

Trump’ın böyle bir yasa tasarısını veto edebilme yetkisi var. Tasarının Kongrenin iki kanadında da 3’te 2 çoğunluğun üzerinde kabul edilmesi durumunda ise Trump’ın veto yetkisini aşıyor. Bu durumda tasarıların doğrudan yasalaşması söz konusu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.