Anuga Fuarı’na Türk damgası

Türkiye’nin ihracatında yıldız sektörlerden biri olan su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, 2023 yılı ihracat hedefini 3 milyar dolardan 3.5 milyar dolara çıkardı. Sektör temsilcileri, Almanya Köln’de düzenlenen Anuga Fuarı’na damga vurdu.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, Anuga Fuarı’nın bu sene 100’üncü yılını kutladığı söyledi. Girit, gıdanın dünyada stratejik sektör durumuna geldiğini belirterek, Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün daha yükse pay almak için çabaladığını kaydetti.

Girit, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün 2019’un Ocak – Eylül döneminde yüzde 3 oranında arttığını ve ihracatını 1 milyar 833 milyon dolardan 1 milyar 882 milyon dolara taşıdığını ifade ederek, ihracat artış hızının yeniden iki haneli seviyelere çıkarmak istediklerini söyledi. Bunun gerçekleştirilebilmesi için tanıtım faaliyetlerine hız verildiğinin altını çizen Girit, Anuga Fuarı’nın derece başarılı bir tanıtım imkanını sunduğunu bildirdi.

Türkiye, 2019’un Ocak – Eylül döneminde sadece Almanya’ya 70 milyon dolar değerinde su ürünleri ve hayvansal mamul sattı. Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün hedefi, balık, bal, kanatlı ve süt ürünleri gibi hayvansal ürün ihracatını da 100 milyon doların üstüne çıkartmak.

Sektördeki Türk firmaları, Anuga Fuarı’ndaki 7 ayrı ihtisas salonunda gıda ürünlerini tanıttı. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’ni Anuga Fuarı’nda birliğin Yönetim Kurulu Üyeleri Nedim Kalpaklıoğlu ile Osman İşlek temsil etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.