İstihdamda 1 milyon 50 bin artış

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’ne yönelik olarak bilgilendirme toplantısı düzenledi. Ağbal, 2020 yılında ekonominin yüzde 5 büyüyeceğini, istihdamda ise 1 milyon 52 bin artış olacağını açıkladı. Ağbal, 2020’de ihracatın 190 milyar dolara çıkmasının, cari işlemler dengesine sunduğu katkıyı her geçen yıl artıran seyahat gelirlerinin 34,3 milyar dolara yükselmesinin, ihracat ve ithalatla büyümeye bağlı olarak cari işlemler dengesinin yüzde 1,2 düzeyinde seviyesinde açık vermesinin beklendiğini bildirdi.

Ağbal, 2020 yılı bütçe politikasının önemli hedefleri arasında enflasyonla mücadele ve kalıcı fiyat istikrarı olduğunu belirterek, önümüzdeki yıl maliye ve bütçe politikalarının, verimlilik odaklı ekonomik olarak büyümeye, ekonomide düşünülen yapısal değişim ve dönüşüme destek olacak şekilde hazırlandığını bunun uygulanacağını söyledi.

İç tasarrufların artırılmasının ekonomik istikrarın kuvvetlendirilmesi için önemli olduğunu ifade eden Ağbal, cari işlemler dengesinin ise uzun dönemde kalıcı şekilde sürdürülmesi için iç tasarrufların artırılması gerektiğini kaydetti.

Ağbal, 2020 bütçesinin, 11’inci Kalkınma Planı çerçevesinde ortaya konulan; fazla değer üreten, adil paylaşan, güçlü Türkiye vizyonuna hizmet verecek önemli adımların atılacağı, önemli önceliklerin alınacağı bütçe olacağının altını çizdi.

Mecliste kabul edilen 11’inci Kalkınma Planı’nda sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefinin belirlendiğine işaret eden Ağbal, başta imalat sanayii başta olmak üzere sanayideki köklü dönüşümün, bu dönüşümü gerçekleştirecek yapısal adımların atılmasının, öncelikler çerçevesinde meydana getirilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.