Yeni bir harekata gerek kalmadı

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye ile ilgili olarak Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki mutabakat çerçevesinde Barış Pınarı Harekat alanı haricinde yeni bir harekatın yapılmasına gerek kalmadığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 17 Ekim tarihinde Fırat’ın doğusuna yönelik olarak Türkiye ile ABD arasında mutabakata varıldığı belirtildi, bu kapsamda Barış Pınarı Harekatı’na 120 saat ara verildiği hatırlatıldı. Açıklamada, Türkiye’nin bugüne kadar mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli özenin gösterildiği vurgulandı.

Belirtilen sürenin sonunda ABD tarafından terör örgütü PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin sonuçlandığının bildirildiği ifade edilen açıklamada, 22 Ekim’de Soçi’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı arasında mutabakata varıldığı, bu mutabakat çerçevesinde Rusya Federasyonu ile müşterek çalışmalara başlanacağı vurgulandı.

Barış Pınarı Harekat alanı dışında kalan sınırların güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 kilometre dışına çıkarılmasına yönelik esasları da kapsayan mutabakat ile ilgili olarak mevcut harekat alanının haricinde yeni bir harekatın icra edilmesine gerek kalmadığı bildirildi.

Açıklamada, Türkiye’nin sınırlarının güneyinde terör koridorunun oluşturulmasına kesinlikle izin vermeyeceği, terörle mücadelenin kararlı bir şekilde süreceğine vurgu yapılarak bu sayede bölgede bir barış koridorunun oluşturulacağı ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine dönmesinin sağlanacağı belirtildi.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Terör tehdidinin bertaraf edilmesiyle, göçü tetikleyen en büyük etken de ortadan kaldırılmış olacaktır. Harekat, bölgenin terörden arındırılması, terör örgütünün yerel halk üzerindeki baskı ve zulmünün sona erdirilmesine büyük katkı sağlanmıştır. Harekat, bölgenin terörden arındırılması, terör örgütünün yerel halk üzerindeki baskı ve zulmünün sona erdirilmesine büyük katkı sağlanmıştır. Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek, terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.