Çelik: TSK bölgeden çekilmeyecek

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Barış Pınarı Harekatı’nın düzenlendiği bölgede istikrar oluşana kadar herhangi bir çekilmenin söz konusu olmadığını söyledi.

Çelik, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun, kırmızı bültenle aranan terör örgütü YPG’nin sözde komutanı “Mazlum Kobani” kod adlı Ferhat Abdi Şahin’le görüşmesine yönelik karşılık, bu durumun, demokratik değerler ve insan hakları açısından kırılma noktası olduğunu vurguladı.

Terörist Şahin’e örgütün verdiği kod adının, “ileri demokrasi”lerin liderleri tarafından kullanıldığına vurgu yapan Çelik, Terör örgütünün verdiği isimle bu kişiye hitap edilmesinin, geçmiş dönemlerde Afganistan’da yapılan hataların yeniden tekrarlandığını gösterdiğini bildirdi. Bu olayların başlamasından beri Türkiye’nin “Terör örgütleriyle herhangi bir şekilde müzakere olmaz, mücadele olur” dediğini, dolayısıyla terör örgütünün siyasi bir muhatap gibi kabul edilmesi sorunun baştan aşağı bütün demokratik değerlerin kırıldığı bir nokta olduğunu ifade etti.

Bunun çok kötü bir örnek olacağını söyleyen Çelik, bundan sonra kimsenin terör örgütüyle iş yapan devleti suçlayamayacağını belirtti. Çelik, bunun bazı ülkeler tarafından, “biz kafamıza göre kimin terör örgütü mensubu olduğuna, kimin olmadığına kendimiz karar veririz” anlamına geldiğini kaydederek, “Böyle yaptığınız zaman geçmişte yapılan hatalar yeniden gündeme gelecek, birileri gidecek başka devletlere karşı vekalet savaşları yürütmek için terör örgütleriyle iş birliği yapacak. Dolayısı ile bu tutumların tamamen yanlış olduğunu değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.