Altun: Stratejik müttefiklik ruhuna ters

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD Temsilciler Meclisi’nin Türkiye kararına tepki göstererek, Türkiye’ye yaptırım uygulamakla tehdit eden yasa tasarısının stratejik müttefiklik ruhuna ters düştüğünü söyledi.

Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nı gerekçe gösterilerek yaptırım uygulanmasına yönelik olarak hazırlanan yasa tasarısı ile 1915’teki olaylarını “soykırım” olarak tanıyan yasa tasarısının kabul edilmesini ağır bir dille eleştirdi.

Altun, tasarının özellikle ABD yönetimi ile Türkiye’nin arasında hedeflenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmini konuşulduğu bir öneme denk gelmesinin, ABD hükümetinin politikasının da ihlali anlamını taşıdığını belirtti.

Terör örgütünü adına NATO müttefikine yaptırım uygulamayı düşünmeyi “stratejik bir vizyonsuzluk” ve “sahadaki gerçeklerden kopuş” şeklinde tanımlayan Altun, bu yasa tasarısının Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadele etmedeki kararlılığını kesinlikle engelleyemeyeceğini, sadece ikili ilişkilerin geleceğini tehdit altına alacağını ve bu ilişkilere zarar vereceğini söyledi. Altun, Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilere zarar vermeye yönelik atılan girişimlerin uzun vadede zararlı neticelerinin olacağını vurguladı.

Altun, Türkiye’nin uluslararası platformların tamamında meşru güvenlik endişelerini ifade etmeye, uluslararası güvenlik ve bölgedeki barış için terörün bütün türleriyle mücadele etmeyi sürdüreceğine işaret etti.

Fahrettin Altun, ABD Temsilciler Meclisi’nin 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyan yasa tasarısını kabul etmesine yönelik olarak oylanan yasa tasarısının ABD-Türkiye ilişkilerine önem veren herkes adına endişe verici gelişme olduğunu bildirdi.

Altun, tasarıya “evet” oyunu verenlerin çalkantılı olan bir bölgede, stratejik olarak kritik ilişkilerin kötüye gitmesinden sorumlu olacağının da altını çizdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.