Julian Assange hayati tehlike altında

Birleşmiş Milletler (BM) İşkence Özel Raportörü Nils Melzer, Wikileaks’ın kurucusu olan Julian Assange’ın tutukluluk şartlarının son derece kötü ve insanlık dışı olduğunu açıkladı.

Melzer, halen İngiltere’de tutuklu olan Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın kötü ve keyfi muamelelere maruz kaldığını, hayatının da tehlikede olduğunu söyledi.

Assange’ın durumu ile ilgili açıklama yapan Melzer, insanlık dışı olarak değerlendirdiği tutukluluk koşullarının İngiliz makamları tarafından iyileştirilmemesi halinde, içinde bulunduğu durumun Assange’ın ölümüne neden olabileceğini ifade etti.

Avustralya vatandaşı olan 47 yaşındaki Julian Assange kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmek iddiasıyla yaklaşık bir yıllık hapis cezasını çekmek için geçen nisan ayından bu yana tutuklu bulunuyor.

Assange daha önce de, hakkındaki tecavüz iddiası ile ilgili olarak İsveç’e gönderilmemek için edilmemek için yedi yıl süresince Ekvador’un Londra büyükelçiliğine sığınmış ve bu süre zarfında büyükelçilikte yaşamıştı.

Assange, tutuklandığı günden bu yana ilk kez geçen hafta pazartesi günü, mahkemede yapılan duruşmada kamuoyunun önüne çıkmıştı. Assange duruşma sırasında yaptığı açıklamada, Londra’da tutuklu olduğu yüksek güvenlikli Belmarsh Cezaevi’ndeki şartlardan şikayet etmiş, yazılarına ulaşamadığını, rakipleri sınırsız kaynaklardan çok kolay bir şekilde yararlanırken kendisi için herhangi bir şey yapmanın son derece zor olduğunu söylemişti.

Kurucusu ve baş editörü olduğu Wikileaks sayfasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) makam ve kurumlarının gizli yazışmaları yayınlayan Assange, ABD’ye teslim edilme korkusu taşıyor. Assange’ın, ABD’ye teslim edilmesi ve bu ülkede yargılanması halinde müebbet hapis cezasına çarptırılabileceği ifade ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.