Erik çekirdeği davasında karar açıklandı

28  Nisan günü Tuzla’da yaşanan olayda  sürücü Ufuk Özdoğru aracı ile seyir halinde iken aracına erik çekirdeği attığı iddiasıyla 12 yaşındaki M.Y.K.’yı darp etmişti. M.Y.K.’nın darp edildiğini gören bir kadının gösterdiği tepki üzerine sanık Ufuk Özdoğru M.Y.K.’yı serbest bırakmıştı. Olayların sosyal medyada yayınlanması üzerine sanık Ufuk Özdoğru gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılınca sosyal medyada infial yaşanmış ve tekrar gözaltına alınarak hakkında dava açılmıştı.

Tutuksuz yargılanan Ufuk Özdoğru’nun İstanbul Anadolu 67. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına, her iki tarafın avukatları ile  tutuksuz sanık Ufuk Özüdoğru katıldı.

Müşteki M.Y.K.’nın ailesinin Avukatı Selcan Tatlısuluoğlu, “Sanık kendi iradesi ile müşteki M.Y.K.’yı serbest bırakmadığını, çevredeki vatandaşların gösterdiği tepki sonucu serbest bıraktığını savunarak, sanığın en üst sınırdan cezalandırılmasını isterken aynı zamanda sanığın hükümle beraber tutuklanmasını mahkemeden talep etti.”

Sanık Ufuk Özdoğru’nun  avukatı Fulya Yavuzsever ise “ Müvekkilinin aracına taş atılmasından sonra yakaladığı M.Y.K.’yı iddiaların aksine kendi isteği ve iradesi ile güvenli bir yere teslim ettiğini öne sürerek pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını” mahkemeden talep etti.


3 YIL 9 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Mahkeme heyeti verdiği kararda sanık Ufuk Özdoğru hakkında “Cebir ve hile kullanarak çocuğu hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. 12 yaşındaki  M.Y.K.’nın sanığın aracına taş atmasını “Haksız tahrik” nedeni sayan mahkeme heyeti verdiği 6 yıllık hapis cezasını önce  4 yıl 6 aya indirdi. Ardından sanığın mahkemede gösterdiği iyi halini göz önüne alarak cezayı 3 yıl 9’a düşürüldü. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.