Özel eğitim ihtiyacı olanlar dışlanamayacak

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, özel eğitim gereksinimi olan çocukların eğitiminde kesinlikle aksama olmayacağını, dışlamaya maruz kalmalarına izin verilmeyeceğini söyledi.

Çelik, Twitter hesabından, “Aksaray’da özel eğitim sınıflarının kapatılmasını isteyen veliler, otizmli öğrencileri yuhaladı” başlıklı habere yönelik değerlendirme yaptı.

Otizm ile gündeme gelen, özel eğitime gerek duyan çocukları ve ailelerini inciten olayları hassas bir şekilde izlediklerini vurgulayan Çelik, esas olanın özel eğitim ihtiyacı olan çocukların akranlarından ayrılmadan bulundukları ortamda eğitimlerini sürdürmeleri olduğunu kaydetti. Hepsinin çocuk olduğuna vurgu yapan Çelik, 2Kardeşçe, beraberce, aynı sosyal ortamda tüm akranlarıyla beraber Türkiye’nin her yerinde en iyi eğitimi görmeye devam edeceklerdir” ifadelerini kullandı.

Çelik, çocukların eğitimlerinde en üst düzeyde fayda sağlamak amacı ilye bütünleştirici ve kapsayıcı eğitim politikası kapsamında gerçekleştirilen hizmetlerin, Milli Eğitim Bakalığı tarafından özenle sürdürüldüğünü, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve bakanlık başta olmak üzere herkesin bu konuda çok hassas olduğunu vurguladı.

Özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar için akranlarıyla kaynaştıkları ve sosyal ortamla bütünleştikleri özel eğitimin  verildiğini vurgulayan Çelik, “Çocuklarımızın dışlanması söz konusu olamaz. Bazı vatandaşlarımızın eksik bilgilerden kaynaklanan yanlış yaklaşımları varsa onlar da bilgilendirilecektir” diye konuştu.

Çelik, bazı velilerin yeterli derecede bilinçli olamadığını ve bu durumdan kaynaklanan eksikliklerle ilgili doğru bilgilenmeleri için çalışmaların yapıldığına işaret ederek, özel eğitime gereksinim olan çocuklarla ile normal gelişim gösteren çocukların bir arada eğitim görmelerinin önemine değindi, eğitimde fırsat ve imkan eşitliği kapsamında, Bakanlık tarafından gözetilen hak olduğuna işaret etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.