Amsterdam’da ilk kez hoparlörden ezan okunacak

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da ilk kez ezan hoparlörden okunacak. Ezana verilen izin ise sadece Cuma namazı için. Ezan, şehrin batısında bulunan Hollanda Faslı Camiler Konseyi’ne (RMMN) bağlı Blauwe Moskee’de (Mavi Cami) okunacak.

Hollanda’da 19880’li yıllarda kabul edilen yasal düzenlemeyle ibadet edilmesi ve cenaze töreni düzenlenmesi gibi etkinliklerde kilise çanlarının yanı sıra, diğer dinlerin de kendi inancına göre çağrı yapmasına izin verilmişti.

Hollanda Anayasası, dini inançların özgürce yaşanmasını teminat altına alıyor.

Düzenlemeler kapsamında ezan okunması için izin verildi ancak bu, Hollanda siyasetinde tartışmaya neden oldu. Aşırı sağ partilerin yanı sıra, Yeşil Sol Partili Belediye Başkanı Femke Halsema da bu izne karşı çıkıyor.

Halsema, “Allahu ekber” diyerek başlayan ezanın “bir çok insan için şiddet çağırdığını” öne sürdü. Halsema, “Bunu istemiyorum” dedi.

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) ve Demokratik Forum Partisi (FvD) de ezanın tamamen yasaklanmasını istiyor. Aşırı muhafazakar Toplumcu Reform Partisi (SGP) ise hoparlörden okunacak olan ezanın, Hollandalıları rahatsız edeceğini iddia ediyor.

Hollanda Faslı Camiler Konseyi Başkanı Said Bouarraou, devlet yayıncısı NOS’a açıklama yaparak Müslüman genç kuşağın, özgürlüklerin ve temel hakların farkında olduğunu ifade etti ve talebin buradan doğduğunu vurguladı.

Blauwe Moskee Başkanı Yassin Elforkani “Allahu ekber”in bazı kişilerde yarattığı olumsuz çağrışımın normalleştirilmesini sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Belediye Başkanı Halsema, “normalleşme”nin yaşanabilmesi için camilerdeki ibadetin Hollandaca yapılmasını tavsiye etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.