Özdağ’dan Ak Parti’ye ümmetçi politika eleştirisi

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ AK Parti iktidarının, 2011 yılından bu yana Müslüman Kardeşler Örgütünün ideolojisinden köklerini alan siyasal ümmetçi politika anlayışı sürüttüğünü, bunu da Türkiye’yi Suriye ve Ortadoğu’da bir hatadan diğerine sürüklediğini söyledi.

Hükümetin 2011’de yılında Beşar Esad’ı devirmek ve yerine Müslüman Kardeşler örgütünü getirmek amacı ile yola çıktığını öne süren Özdağ, hükümetin Suriye politikasının, Beşşar Esad yönetimini deviremediği gibi terör örgütü PKK’nın Suriye’nin kuzeyinde hakim ve DEAŞ’ın geniş alanlarda etkili olmasını sağlayan süreçleri tetiklediğini iddia etti.

Özdağ, AK Parti iktidarının Suriye’de Beşşar Esad hükümetini devirme politikasının olmaması durumunda ne el- Nusra’nın ne de IŞİD’in olacağını savundu. Özdağ, “IŞİD olmasaydı Suruç’ta 34, Ankara’da 102, Sultanahmet’de 10, Beyoğlu’nda 5, Gaziantep’te 53 ve Atatürk Havalimanı’nda 36 kişi katledilmeyecekti, IŞİD 2 askerimizi yakarak şehit edemeyecekti” ifadelerini kullandı.

AK Parti iktidarının Beşşar Esad iktidarını devirme politikasının olmaması durumunda Fırat Kalkanı Operasyonu’nda 67 şehit 245 yaralı, Afrin Operasyonu’nda 53 şehit 225 yaralı verilmeyeceğini öne süren Ümit Özdağ, “AKP iktidarının bu politikası olmasaydı ülkemizde kayıtlı milyonlarca Suriyeli gelmeyecekti, ülkemiz dünyanın en fazla sığınmacı olduğu ülke olmayacaktı. 40 milyar dolar cebimizde kalacaktı. Türkiye, AKP’nin Beşşar Esad’ı devirme sevdası nedeniyle çok büyük bedeller ödedi” diye konuştu.

Özdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de bulunan 5 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacıdan 2 milyonunu Suriye’ye yerleştirmeye çalıştığını ifade etti, bunun maliyetinin ise 53 milyar dolar olduğunu iddia etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.