CHP: ABD ziyaretinde sonuç yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yaptığı ziyaretine yönelik olarak yaptığı açıklamada, yapılan görüşmeden iki ülke arasında var olan sorunların çözümüne yönelik herhangi bir somut bir sonuç çıkmadığını söyledi. Öztrak, Trump ve Erdoğan’ın görüşmesinin hiçbir konuda anlaşmayan ancak birbirinden kopamayan iki ismin toplantısı görünümünde geçtiğini vurgulayarak, “İkili ilişkileri tıkayan ve milletimizin geleceğini ilgilendiren pek çok sorun halen ortada durmaktadır” dedi.

Öztrak, daha önce ziyaretin yararlı olmayacağını söylediklerini hatırlattı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne ve millete yönelik hakaretlerinin ortada olduğunu, bir özür dilenmeden Erdoğan’ın Beyaz Saray’a gitmesini doğru bulmadıklarını kaydeden Öztrak, bu “hakaret dolu kağıt parçası”nın hala orta yerde durduğunu bildirdi.

Bu konu ile ilgili olarak ABD Başkanı’ndan özür ya da pişmanlık ifadesin duyulmadığını ifade eden Öztrak, Erdoğan’ın ise bu müsveddeyi ve ilavesinde yer alan terörist mektubunu kendi ifadesiyle ABD Başkanı’na “takdim ettiğini” söylediğini, mektubun iade edilmeyip takdim edilmesi durumunda milletin şan ve şerefinin hiç korunamadığını vurguladı.

Öztrak, ABD’nin Suriye’deki pozisyonunun ve PKK terör örgütünün uzantısına bakış açısının aynı olduğunu, FETÖ ve Kongre’de bekleyen Türkiye’nin çıkardığı çatışmaya karşı yasa ile ilgili gelişme kaydedilemediğini, F-35 ve S-400 sorununun ortada olduğunu belirti.

ABD’nin “Suriye’deki petrolü aldım” dediğini hatırlatan Öztrak, Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunun ortada durduğuna dikkati çekti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.