Çelik: Otizm ile obezite karıştırılıyor

Downsendromlu, otistik ve diğer gelişim bozukluğuna sahip kişiler ve ailelerinin sorunlarının çözümü için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı, AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, otizmde erken tanı, erken müdahale ve erken eğitimin önemine işaret etti, otizm ile obeziteyi karıştıranların bile olduğunu söyledi.

Komisyon Başkanı olan Çelik, hem down sendromlu, hem otistik hem de serebralpalsili olan bir çocuk babası.

Komisyona 11 yaşındaki oğlu nedeniyle üye olan Çelik, komisyon çalışmalarında da bu tecrübelerini paylaştı.

Özel gereksinimli çocuklu ailelerin bu konuda son derece hassas olduklarını ifade eden Çelik, kötü bakışlardan, “yanımızda olmasın” düşüncelerinden ve hareketlerinden çok alındıklarını kaydetti.

Komisyonun görev süresinin 27 Kasım’da sona ereceğini vurgulayan Çelik, komisyonun iyi çalışmalar yaptığını, icracı bakanlıklar olan Sağlık, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı yetkilileri ile bilim insanlarını dinlediklerini hatırlattı. 

Özel gereksinimli çocuğa sahip aileleri dinlediklerini, kurum ve kuruluşların gerçekleştirdikleri faaliyetleri, sivil toplum kuruluşlarının isteklerini, ailelerin beklentilerini tespit ettiklerini bildiren Çelik, en önemli konunun ise eğitim olduğunu dile getirdi.

Otizmin nedeninin halen bilinmediğini ancak hızlı bir şekilde yayıldığına, 59 doğumdan birinin ise otizmli doğduğuna vurgu yapan Çelik, bunun için bir farkındalık çalışmasının yapılması gerektiğini söyledi.

Çelik, ailelerin bu hastalığın farkında olmadığını ve bilmediğini, otizm ile obeziteyi karıştıranların bile olduğunu söyledi, “Ama bu dünyanın bir gerçeği. Özel gereksinimli çocukların ihtiyacı olan şey de eğitim. Eğitim çok önemli. Erken tanı, erken müdahale ve erken eğitim. Erken eğitim o kadar önemli ki 0-6 yaş arasında ne kadar para harcarsanız bunun 16 katı geri dönebiliyor” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.