İlk özel tohum sertifikasyon merkezi kuruluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tohumculukta dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması amacı ile Türkiye’nin ilk özel tohum sertifikasyon merkezinin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayıyla Nevşehir’de kurulacağını söyledi.

Bakan Varank, tohumculukta dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak için Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ile Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSUAB) işbirliğinde “Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı”nın kurulması için çalışma başlatıldığını bildirdi.

Varank, ülke genelindeki tohumların sertifikasyonunun, ıslahı ve üretiminin de bu merkezde yapılacağını dile getirdi.

Bölgede bulunan kayadan oyma doğal depoların Türk tarımı açısından önemli olduğunu ifade eden Varank, sektörün daha da gelişebilmesi için çeşitli adımların atılacağını ifade etti.

Tohumculuğu önemsediklerini kaydeden Varank, “İnşallah Türkiye’de, tohumun sertifikalandırılmasını da sağlayacak ilk özel merkezi Nevşehir’de kuracağız. Bu sektöre nasıl bir katkı sağlayabiliriz, depoculuk sektörünü de nasıl daha ileriye götürebiliriz buna yönelik çalışacağız” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak üzerlerine düşenleri yerine geçireceklerini vurgulayan Bakan Varank, “Burada patates ve narenciye depolamaya yönelik lisanslı depoculuk kurmak için bakan arkadaşlarla girişimlerde bulunacağız. Türkiye’nin buraları bilmesi lazım. Burası bir turizm ve kültür şehri, aynı zamanda tarım ve depoculuk şehri. Buraları gelip görünce insan etkileniyor. Yer altındaki bu doğal depolarda Türkiye’nin tarımına, insanımızın sofrasına yönelik büyük bir yatırım var. Temenni ederim tüm Türkiye burada yapılan çalışmalardan haberdar olur” diye konuştu.

Varank, yerli ve milli tohum çalışmalarını bakanlık olarak önemsediklerini ve desteklediklerini de belirterek patatesin yerli tohumla üretilmesinin sağlanması amacıyla yürütülen çalışmaların, iç piyasanın talebini karşılayacağını, aynı zamanda başka ülkelere ihraç edileceğini ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.