Bekçiler kimlik sorabilir mi soramaz mı?

Emniyet teşkilatında yeni yapılanma sonrasında bir çok bekçi göreve başlamıştı. Son dönemlerde bir çok vatandaş sosyal medya üzerinde tartışılan konulardan birisi de bekçilerin adım başı kimlik sorması olmuştu.

İzmir’in Bornova ilçesinde yaşanan bir olayda bir bekçi ile bir vatandaş arasında yaşanan kimlik tartışması esnasında olaya müdahil olan bir başka vatandaşın katılımı ile iki genç ve bekçi arasındaki yaşanan tartışma büyüyerek küfürleşmeye ve kavgaya dönüşmüştü.

Mahalle bekçisi ve iki genç arasında yaşanan küfürleşme ve kavga yargıya taşındı.

BEKÇİ BİR SAAT İÇERİSİNDE SEBEPSİZ  2 DEFA KİMLİK SORDU

Yargıya taşınan dava İzmir 35.Asliye Mahkemesi’nde görülürken mahkeme emsal bir karara imza attı. İzmir 35.Asliye Mahkemesi gençlere bir saat içerisinde iki defa kimlik soran bekçiyi haksız görerek verdiği kararda “ Vatandaşın huzurunu sağlamakla görevli olan emniyet görevlisinin makamını vatandaşın huzurunu bozmak için kullanıldığı tespit edilmiştir” denildi.

“BEKÇİLER KİMLİK SORAMAZ ÜST ARAMASI YAPAMAZ”

İzmir 35.Asliye Mahkemesi’nde açıklanan kararda “ Bekçilerin vatandaşları tahrik edecek şekilde kimlik sorduklarını ve kanunda  ‘Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun polislere verdiği kimlik sorma ve kaba üst araması yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir” dedi.

 İzmir 35.Asliye Mahkemesi gençlere bekçilere hakaret konusunda bir ceza  vermedi. İzmir 35. Asliye Mahkemesi bu kararını ise, “Bekçilerin görev sınırlarını aşmaları, kimlik sorma haklarının olmaması ve vatandaşı zorlamalarından dolayı hakaret suçundan işlem yapılmamıştır” gerekçesine dayandırdı.

İzmir 35 Asliye Mahkemesi kararı sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı yazılı bir açıklama ile “Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yönetmeliği’nin 16’ncı maddesindeki hükme göre bekçilerin şüpheli şahıslara kimlik sorma yetkileri vardır” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.